Ege üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı kliniğinde yapılan kök kanal tedavilerinin teknik kalitesinin ve iyatrojenik hatalarının incelenmesi: Retrospektif çalışma
Investigation of technical quality and iatrogenic errors of root canal treatments at Ege University Faculty of Dentistry, Department of Endodontics: Retrospective study
- Tez No: 767527
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN KAVAL
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Ni-Ti eğeler kullanılarak yapılan kanal tedavilerinin teknik kalitesini ve başarısını değerlendirmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada, Ege Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı'nda Mart 2021 ile Mart 2022 tarihleri arasında SCOPE RS (ScopeEndo, Yozgat, Türkiye) Ni-Ti eğeleri ile yapılmış 236 azı dişe ait kanal tedavilerinin başlangıç ve bitim radyografileri değerlendirilmiştir. Hastaların radyografileri ve klinik değerlendirme formları incendi. İlgili diş asemptomatik ise ve kök kanal dolgusunun uzunluğunun radyolojik apekse olan mesafesi 0-2 mm ise, kök kanal dolgusu yeterli homojenlikte ve yoğunlukta ise, basamak oluşumu, apikal çentik, strip perforasyon veya furkal perforasyon ve alet kırığı gibi endodontik prosedür hataların olmaması durumunda kök kanal tedavileri başarılı olarak kabul edildi. Bu çalışmada seçilen değişkenler yaş, cinsiyet, ağız içi lokalizasyon (üst çene-alt çene), diş tipi (1. molar, 2. molar, 3. molar), kanal eğim derecesi ve alet kullanım sayısıdır. Kanal tedavisinin teknik kalitesi ile değişken grupları arasındaki ilişkinin istatistiksel değerlendirmesi IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) bilgisayar programında ki-kare testi kullanılarak yapıldı (P= 0,05). Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 236 dişten 216 dişteki tedavi başarılı (% 91,5) ve 20 si (% 8,5) başarısız olarak değerlendirildi. Başarı oranı % 91,5'tir. Toplam 9 dişte(% 3,8) endodontik prosedürel hata tespit edildi. 4 dişte (% 1,7) alet kırığı gözlendi. Apikal çentik, strip ve furkal perforasyon izlenmedi. Alet kırığı açısından eğe kullanım sayısı grupları arasında istatistiksel olarak anlamlı fark vardı (P< 0,05). Bir defa kullanılan eğe grubunda alet kırığı görülmedi; ancak iki defa kullanılan eğe grubunda alet kırılma oranı %1,6 ve üç defa kullanılan eğe grubunda ise alet kırığı oranı % 6,1 olarak tespit edildi. Sonuç: Bu çalışmanın sınırları dahilinde başarı oranı %91,5 olarak belirlendi. Eğe kullanım sayısı arttıkça alet kırılma riski anlamlı düzeyde artış gösterdi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of the present study was to evaluate the technical quality and the success of root canal treatments performed using Ni-Ti files. Materials and Methods: In the present study, the initial and final radiographs of root canal treatments of 236 molar teeth made with SCOPE RS (ScopeEndo, Yozgat, Turkey) Ni-Ti files in Ege University Faculty of Dentistry Department of Endodontics between March 2021 and March 2022 were evaluated. Based on the radiographs and dental records of patients, root canal treatments were considered successful if the patient was asymptomatic and the length of the root canal filling is 0-2 mm from the distance to the radiological apex, the root canal filling was homogeneous, dense, and free of endodontic procedural errors such as step formation, apical notch, strip perforation, or furcal perforation and instrument fracture. In the present study, selected predictors were age, gender, intraoral localization (upper jaw-lower jaw), tooth type (1st molar, 2nd molar, 3rd molar), degree of canal inclination, and the number of instrument usage. The statistical evaluation of the relationship between the technical quality of root canal treatment and the variable groups was performed using the chi-square test in the IBM SPSS Statistics Version 25 (IBM©Corp., Armonk, NY, USA) computer program (P= 0.05). Results: Among the 236 evaluated teeth 216 teeth were considered successful (91.5%) and 20 teeth unsuccessful (8.5%). The success rate was 91.5%. Endodontic procedural errors were detected in a total of 9 teeth, that is, 3.8% of all teeth. Instrument fracture was observed. in 4 teeth (1.7%) Apical zipping, strip, and/or furcal perforation were not observed. There was a statistically significant difference between the number of file usage groups in terms of instrument fracture (P< 0.05). Instrument fracture was not observed in the first-time used files group; however the instrument fracture rate in the second-time used file group was 1.6%, and in the third-time used files three times file group (6.1%). Conclusion: Within the limits of the present study, a success rate was determined as 91.5%. The risk of instrument fracture increased significantly, as the number of file usage increased.