Sınıf ikliminin yordayıcıları olarak öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik tutumları ve öğrencilerin akademik benlik yeterlikleri
Teachers' attitudes towards gender equality and students' academic self-efficacy as predictors of classroom climate
- Tez No: 767529
- Danışmanlar: PROF. DR. ERCAN YILMAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu araştırmanın amacı, öğrencilerin sınıf iklimi algılarını bazı değişkenler açısından test etmek, ayrıca öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik tutumlarının ve öğrencilerin akademik benlik yeterliklerinin sınıf iklimini yordayıcılığını ve bu değişkenlerin birbirleriyle ilişkisini incelemektir. Araştırmanın örneklemini Konya'nın merkez ilçelerindeki Anadolu liselerinde okuyan öğrenciler evreninden, çok aşamalı örnekleme yöntemiyle belirlenen 933 öğrenci oluşturmaktadır. Nedensel karşılaştırma ve ilişkisel tarama modelleriyle desenlenen araştırmada“Sınıf İklimi Ölçeği Kısa Formu”,“Öğretmenlerin Toplumsal Cinsiyet Eşitliğine Yönelik Tutumları Ölçeği”ve“Akademik Benlik Yeterliği Ölçeği”kullanılmıştır. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, Post-hoc Tukey, Dunnett's C, basit ve çoklu regresyon, Hayes Process aracılık analizi testleri kullanılmıştır. Araştırmanın bulguları, öğrenci algılarının cinsiyet değişkenine göre sınıf ikliminin“katılım”,“öğretmen desteği”,“görev yönelimi”ve“kuralların açıklığı”alt boyutlarında anlamlı bir şekilde farklılaşmadığını, buna karşın“ilişki”ve“düzen-organizasyon”alt boyutlarında erkeklerin puanlarının daha yüksek olduğunu göstermiştir. Sınıf büyüklüğü değişkenine göre“katılım”ve“kuralların açıklığı”alt boyutlarında anlamlı fark bulunmazken diğer alt boyutlarda bazı gruplar arasında anlamlı farklılık bulunmuştur. Sınıf düzeyi değişkenine göre“katılım”alt boyutunda anlamlı farklılık bulunmazken diğer alt boyutlarda bazı gruplar arasında anlamlı farklılık tespit edilmiştir. Öğretmenlerin toplumsal cinsiyete yönelik eşitlikçi tutumlarının sınıf ikliminin“katılım”,“ilişki”,“öğretmen desteği”,“görev yönelimi”ve“kuralların açıklığı”alt boyutlarını olumlu yönde yordadığı, buna karşın“düzen-organizasyon”alt boyutunu yordamadığı, öğrencilerin akademik benlik yeterliklerinin ise sınıf ikliminin tüm alt boyutlarını olumlu yönde yordadığı bulunmuştur. Ayrıca öğretmenlerin toplumsal cinsiyet eşitliğine yönelik tutumları ile sınıf iklimi ilişkisinde öğrencilerin akademik benlik yeterliklerinin aracılık etkisini sınamak için kurulan altı adet aracılık modelinden,“görev yönelimi”alt boyutu dışındaki tüm modeller anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is to test students' perceptions of classroom climate in terms of some variables, and also to examine the predictive value of teachers' attitudes towards gender equality and students' academic self-efficacy on classroom climate and the relationship between these variables. The sample of the research consists of 933 students, determined by multi stage sampling technique, from the universe of students studying in Anatolian high schools in the central districts of Konya.“Classroom Climate Scale Short Form”,“Teachers' Attitudes Towards Gender Equality Scale”and“Academic Self-Efficacy Scale”were used in this research which is designed with a quantitative approach and causal-comparative and relational scanning models. Data were analyzed using t-test, one-way analysis of variance, Post-hoc Tukey and Dunnett's C, simple and multiple regression analysis and Hayes Process mediation analysis tests. According to the findings obtained in the research, it was determined that student perceptions did not differ significantly in the sub-dimensions of“participation”,“teacher support”,“task orientation”and“clarity of rules”of the classroom climate according to the gender variable, whereas males had higher scores in the sub-dimensions of“relationship”and“order-organization”. While no significant difference was found in the sub-dimensions of“participation”and“clarity of rules”according to the class size variable, significant differences were found between some groups in other sub-dimensions. According to the grade level variable, while there was no significant difference in the“participation”sub-dimension, it was determined that the scores of some groups differed significantly in other sub-dimensions. It was found that teachers' egalitarian attitudes towards gender positively predicted the sub-dimensions of“participation”,“relationship”,“teacher support”,“task orientation”and“clarity of rules”of the classroom climate, whereas they did not predict the sub-dimension of“order-organization”, and students' academic self-efficacy positively predicted all sub-dimensions of the classroom climate. In addition, out of the six mediation models established to test the mediating effect of students' academic self-efficacy on the relationship between teachers' attitudes towards gender equality and classroom climate, all models except the“task orientation”sub-dimension were found to be significant.