The impact of intellectual capital components on organizational performance: A case study of Islamic banks in Iraq
Entelektüel sermaye bileşenlerinin örgütsel performans üzerindeki etkisi: Irak'taki İslami bankalara ilişkin bir vaka çalışması
- Tez No: 767533
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDELKADER LAALLAM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, Irak İslami bankalarında entelektüel sermayenin boyutlarıyla (insan sermayesi, İlişkisel Sermaye, yapısal sermaye, sosyal sermaye, teknik sermaye) örgütsel performans üzerindeki etkisini belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmacı, önceki çalışmalara dayanarak bir anket geliştirdi. Araştırmanın konusu ile ilgili olarak araştırmacı, araştırmanın sonuçlarına ulaşmak için betimsel analitik yöntemi kullanmıştır. Irak İslami bankalarında çalışan işçilerin çalışma örneği. Araştırmacı, araştırma için uygun istatistiksel yöntemleri kullanmıştır. (220) formların dağıtıldığı yerde, araştırmacı istatistiksel analiz için geçerli anketleri (180) ithal etti ve verilerin geçerliliği (SEM-AMOS ve SPSS .V. 26.0.) kullanılarak uygun istatistiksel analiz için doğrulandı. Bu çalışma aynı zamanda bankacılık şirketlerinin iyi bir IC'sinin bir toplumun daha iyi bir yaşamına ne kadar daha fazla yardım getireceği konusunda bir farkındalık sağlamaktadır. (insan sermayesi, İlişkisel Sermaye, yapısal sermaye, sosyal sermaye, teknik sermaye)– Bu, Irak İslami bankalarında IC'nin örgütsel performans üzerindeki etkisini inceleyen çok az çalışmadan biridir. Çalışmada en önemlileri entelektüel sermayenin örgütsel performansı etkileyen boyutları olmak üzere çeşitli sonuçlara ulaşılmıştır. Çalışma, Irak İslami bankalarında çalışanların performansının iyileştirilmesinde en önemli faktörlerden biri olarak entelektüel sermayeye dikkat edilmesi gerektiğinin araştırıldığı İslami bankaların önermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the impact of intellectual capital (IC) with its dimensions (human capital, relational capital, structural capital, social capital, technical capital) on organizational performance in Iraqi Islamic banks. The researcher adopted a questionnaire from previous studies. As for the subject of the study, the researcher used the quantitative method to reach the results of the study. The study sample consists of workers in Iraqi Islamic banks. The researcher used the appropriate statistical methods for the study where (220) questionnaires were distributed. The researcher retrieved (180) valid questionnaires for statistical analysis, and the validity of the data was verified for appropriate statistical analysis using Statistical Package for the Social Sciences (SPSS) and Structural Equation Modeling using AMOS (SEM- AMOS). This study provides an awareness on how good IC in the banking industry will bring more assistance to improve the performance of Islamic banks. As per the knowledge of researcher, this study is one of few studies which examine the impact of IC on organizational performance of Iraqi Islamic banks. The study reached several results, the most important of which are; human capital, relational capital and social capitals have positive and significant relationship with the organizational performance of Islamic banks in Iraq. Whereas, structural and technological capitals have negative and significant relationship with organizational performance. The study recommended that Islamic banks that were investigated need to pay attention to IC as one of the most important factors in improving the performance of workers in Iraqi Islamic banks.