The impact of elements of intellectual capital on organizational performance: Case study of university of Kirkuk in Iraq
Entelektüel sermaye unsurlarının örgütsel performans üzerindeki etkisi: Irak Kerkük Üniversitesi örneği
- Tez No: 803327
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu araştırmanın temel amacı, Irak'ta Kerkük Üniversitesi'nde dört unsuru olan (insan sermayesi, yapısal sermaye, müşteri sermayesi ve yenilikçilik sermayesi) entelektüel sermayenin örgütsel performans üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu nicel çalışma, bilgi elde etmek için önceki çalışmalardan anket dağıtma yöntemini benimsemiştir. Araştırmanın örneklemini yüksekokulların dekanları, idari ve bilimsel işlerden sorumlu dekan yardımcıları ve bölüm müdürleri oluşturmaktadır. Çalışma, araştırmaya uygun istatistiksel teknikleri kullanmıştır, dağıtılan anket sayısı 260 ankettir. Çalışma (160) geçerli anket sorularını içermekte olup bilgilerin geçerliliği gerekli istatistiksel analizler için doğrulanmıştır ve yapısal eşitlik modellemesi (Smart-PLS) kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıştır. Araştırma birden fazla sonuç ortaya koydu ve bunların çoğu, örgütsel performansla pozitif bir bağı olan ancak destekleyici ve anlamlı olmayan üç unsur (insan sermayesi, yapısal sermaye ve müşteri sermayesi) oldu. İnovasyon sermayesi unsuru ise üniversitenin örgütsel performansı ile olumlu ve önemli bir bağa sahiptir. Araştırma, Kerkük Üniversitesi'nin Irak'taki Kerkük Üniversitesi'ne bağlı tüm kolejlerde kurumsal performansı artırmada en önemli unsurlar olduğu için entelektüel sermayenin tüm bileşenlerine odaklanması ve dikkat etmesi gerektiğini önerdi.
Özet (Çeviri)
The main aim of this research is to determine the effect of intellectual capital with its four elements (human capital, structural capital, customer capital, and innovation capital) on organizational performance at the University of Kirkuk in Iraq. This quantitative study adopted the method of distributing the questionnaire from previous studies to obtain the information. The research sample consists of the deans, assistant deans for administrative and scientific affairs, and the directors of divisions in the colleges. The study utilized the proper statistical techniques for the research, the number questionnaires distributed is 260 questionnaires. The study included (160) valid survey questions to have the validity of the information was confirmed for the necessary statistical analysis and the statistical analysis using structural equation modeling using (Smart- PLS). The research revealed more than one result, and the most of value of which are the three elements: (human capital, structural capital, and customer capital) which have a positive link with organizational performance, but are not supportive and not significant. As for the element of innovation capital, it has appositive and important link with organizational performance of the university. The research recommended that University of Kirkuk needs to focus and pay attention to whole components of intellectual capital as they are the most crucial elements in raising organizational performance in all colleges affiliated to University of Kirkuk in Iraq.