Entellektüel sermaye ve örgüt kültürünün yenilik ve firma performansı üzerindeki etkileri
Intellectual capital and innovation of organizational culture and its impact on firm performance
- Tez No: 480682
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Araştırmada; entelektüel sermaye ve örgütsel kültürünün firma yeniliğine ve firma performansına etki düzeyleri değerlendirilerek, bilgi ekonomisine geçişle birlikte değişen ekonomik koşullarda sürdürülebilir bir başarı elde edilmesinde önem kazanan kritik faktörleri ortaya çıkarmaktır. Bu kapsamda İstanbul ve Gebze'de faaliyet gösteren firmalardan özellikle üst yönetim kademelerinde çalışan 185 kişiden anket yöntemiyle elde edilen verilerin korelasyon ve güvenilirlik analizleri yapılarak, regresyon analizi sonucunda ortaya çıkan sonuçlara göre entelektüel sermaye ve örgüt kültürünün yenilik ve firma performansı üzerine etkileri açıklanmıştır. Araştırmanın sonucunda, entelektüel sermaye bileşenlerinden insan sermayesi ve ilişkisel sermayenin firma yeniliğini olumlu yönde etkilediği, aynı şekilde bürokratik kültürün işletmelerin yenilik yetenekleri ile performansları arasında pozitif ilişki olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca entelektüel sermayenin alt bileşenlerinden ilişki sermayesi ve organizasyonel sermayenin firma performansını olumlu etkilediği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to assess the effects of intellectual capital and corporate culture on innovation level and performance of a company while uncovering the important factors for a company's sustainable success under changing economic conditions. In this context, a total number of 185 participants, mostly executive level personnel of companies operating in Istanbul and Gebze, were given questionnaires and the data obtained was used to explain the effects of intellectual capital and corporate culture on innovation level and performance of a firm, having performed correlation and reliability analyses and regression analysis. The study found that human capital and relational capital, components of intellectual capital, have a positive impact on innovation level of a firm. Similarly, bureaucratic culture was found to have a positive relationship with the innovation level and performance of a firm. Moreover, the findings showed that relationship capital and organizational capital, sub-components of intellectual capital, have a positive effect on the performance of a firm.