Balık gölü fay zonu'nun paleosismolojik özellikleri ve segmentasyonu
Paleosismological features and segmentation of the lake Balık fault zone
- Tez No: 767535
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AZAD SAĞLAM SELÇUK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geological Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 217
Özet
Doğu Anadolu Kısalma Bölgesi'nin doğu kısmını kapsayan alan içerisinde önemli bir tektonik unsur olan Balık Gölü Fay Zonu ilgili herhangi bir deprem olay seviyesi zaman aralığı ya da kayma hızı çalışması bulunmamaktadır. Bu çalışmada Balık Gölü Fay Zonu'nun tektonik aktivitesi verilerine ulaşılması için birçok yöntem gerçekleştirilmiştir. Taşucan ve Örmeli segmentleri bu çalışma da adlandırılmış ve tanımlanmıştır. Çalışma alanı B1 ve B2 üzere iki farklı bölüme ayrılmıştır. B1 bölgesi fay uç hasar zonu olarak, B2 bölgesi ise fay boyu gelişen hasar zonu olarak tanımlanmıştır. Balık Gölü Fay Zonu boyunca 4 adet jeolojik kayma hızı hesaplanmıştır. Bu kayma hızları kuzeydoğudan güneydoğuya doğru 1.94±0.09 mm/yıl, 3.22 ±0.16 mm/yıl, 0.90±0.04 mm/yıl ve 1.05±0.05 mm/yıl olarak hesaplanmıştır. Balık Gölü Fay Zonu bu kayma hızlarına bağlı olarak 500 bin yıl ile 1.5 milyon yıl yaşına sahiptir. Balık Gölü Fay Zonu üzerindeki iki adet hendek (İAY1, İAY2) Yeniçadır segmenti üzerinde açılmıştır. Hendekten elde edilen verilerin yaşlandırılması ve tarihsel depremler deneştirildiğinde iki adet deprem olay seviyesi belirlenmiştir. Bu olay seviyeleri Arshakavan (Doğubayazıt) M.S 363 depremi ve Ararat M.S 1679 deprem izine karşılık gelir. Yeniçadır Segmenti üzerinden elde edilen iki depreme bağlı olarak olay seviyeleri zaman aralığının 800-1200 yıl olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
There is no earthquake event level time interval or slip rate study related to the Balık Lake Fault Zone, which is an important tectonic element in the area covering the eastern part of the East Anatolian Province of Shortening. In this study, many methods have been used to reach the tectonic activity data of the Balık Lake Fault Zone. Taşucan and Örmeli segments were named and defined in this study. The study area is divided into two different parts, B1 and B2. The B1 region is defined as the tip damage zone, and the B2 region is defined as the wall damage zone that develops along the fault. 4 geological slip rates were calculated along the Balık Lake Fault Zone. These slip rates were calculated from northeast to southeast as 1.94±0.09 mm/year, 3.22±0.16 mm/year, 0.90±0.04 mm/year and 1.05 ±0.05 mm/year. Depending on these slip rates, the Balık Lake Fault Zone has an age of 500 thousand to 1.5 million years. Two trenches (IAY 1, IAY2) were dug on the Yeniçadır Segment of the Balık Lake Fault Zone. When historical earthquakes and trench age results were changed, two earthquake event levels were determined. These event levels correspond to the Arshakavan (Doğubayazıt) 363 AD earthquake and Ararat 1679 AD earthquake trace. Depending on the two earthquakes obtained over the Yeniçadır Segment, it is seen that the time interval of event levels is 800-1200 years.