Okul çağı astımlı hastalarda 25 hidroksi vitamin d düzeyinin astım şiddeti ve kontrolüne etkisinin araştırılması
The effect of 25 hydroxyvi̇tami̇n d levels on asthma severi̇ty and control at school age asthmati̇c pati̇ents
  1. Tez No: 767539
  2. Yazar: MERVE HAVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE ANDIRAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Astım çocukluk çağının en sık kronik hastalığıdır. Son yıllarda, hastalığın prevalansının batı ve sanayileşen ülkelerde artış göstermiştir. Bu durum çalışmacıları astım ile beslenme ve D vitamini eksikliği arasındaki ilişkiyi araştırmaya yöneltmiştir. Çalışmamızın amacı okul çağı astımlı hastalarda vitamin D düzeyi ile astım arasındaki ilişkiyi saptamak ve vitamin D düzeyinin astım şiddeti ve kontrolü üzerine etkisini belirlemektir. Çalışmamız, 1 Ekim - 31 Aralık 2012 tarihleri arasında Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Allerji Polikliniği'nde yapılan astım ile 25 hidroksi vitamin D (25(OH)D₃) arasındaki ilişkiyi araştıran kesitsel bir çalışmadır. Çalışmaya 6-18 yaş arası 72 astımlı hasta grubu ve 66 sağlıklı kontrol grubu seçildi. Hastaların demografik bilgileri ve klinik özellikleri kaydedildikten sonra, solunum fonksiyon testi yapıldı. Bütün hastaların vücut kitle indeksi (BMI), 25(OH)D₃, kalsiyum, fosfor, alkalen fosfataz, total IgE ve eozinofil düzeyine bakıldı. GINA (Global Initiative for Asthma) kriterlerine göre astım şiddeti ve kontrol durumu belirlendi. Tüm hastaların son bir yılda geçirdiği atak sayısı not edildi. Sonuç olarak, çalışmamızda astımlı hasta grubunun serum vitamin D düzeyi kontrol grubuna göre daha düşük saptandı (p=0,004). Çalışmamızda Vitamin D eksikliği olan hastalarda astım kontrolünün daha kötü ve şiddetinin balirgin olduğu görüldü (p= 0,004, p=0,003). Vitamin D düzeyi ile cinsiyet, obezite, solunum fonksiyonları, deri testi, serum eozinofil ve total IgE düzeyi arasında anlamlı ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Asthma is the most common chronic disease among children. In recent years, asthma prevalance has been increased in westernized and industrialized countries. For this reason investigators decided to study the relationship between asthma and nutrition so vitamin D. The aim of this study is to determine the relationship between asthma and vitamin D and the effect of vitamin D levels on asthma severity and control. We examined the relation between 25(OH)D₃ levels and asthma from 1 october to 31 december in a cross-sectıonal study in Departments of Pediatrics and Pediatric Allergy Kecioren Education and Research Hospital. We selected 72 chıldren with asthma and 66 healthy children as control group between 6-18 years. Demographic data and clinical features, pulmonary function tests results of all participants were recorded. We measured body mass index (BMI), 25(OH)D₃, calcium, phosphorus, alkaline phospatase, total IgE and eosinophile of all participants. Asthma control and severity situation assessed according to GINA (Global Initiative for Asthma). We recorded the number of asthma exacerbations of the patients in the last year. Consequently, the level of serum 25(OH)D₃ in cases diagnosed with asthma was determined to be lower than control group (p=0.004). We found in our study, in majority of vitamine D defficient children, asthma control was poor and asthma severity was significantly high (p= 0,004, p=0,003, respectively). There was no significant relation between gender, obesity, pulmoner founction, skin test, eosinophile and total IgE.