Yabancı dil olarak Türkçe öğretiminde görsel destekli sözcük kartları ile deyimlerin öğretilmesi
Teaching idioms with image-assisted flashcards in teaching of Turkish as a foreign language
- Tez No: 767540
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÜRLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Türk Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Dil Olarak Türkçe Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, yabancı dil olarak Türkçe deyim öğretiminde hareketli GIF destekli kelime kartlarının etkililiği ve öğrenicilerin bu materyallerin kullanımına ilişkin görüşleri araştırılmıştır. Araştırmada 54 adet Türkçe deyimi öğretmek maksadıyla geliştirilen hareketli GIF destekli kelime kartları internet üzerinden orta düzeyde (B1) öğrenicilere sunulmuştur. Araştırmanın çalışma grubunu, İstanbul Üniversitesi Dil Merkezinde yabancı dil olarak Türkçe öğrenen orta düzeyde 15'i deney, 13'ü kontrol grubu olmak üzere, toplam 28 öğrenici oluşturmaktadır. Deney grubu öğrenicilerinin tanımlayıcı bilgileri ve görüşleri çevrim içi yapılan kapalı uçlu bir anket formu ile elde edilmiştir. Deney (hareketli görsel destekli kelime kartlarıyla deyim öğretimi) grubu ve kontrol (öğretmen merkezli klasik deyim öğretimi) grubu öğrenicilerinin deyimleri öğrenme başarılarını saptayabilmek için çoktan seçmeli 15 sorudan oluşan Deyim Başarı Testi ön test ve son test biçiminde geliştirilerek kullanılmıştır. Çalışmanın bulgular bölümündeki veri analizi için 6 farklı istatistiki analiz yöntemi kullanılmıştır (Frekans, Yüzde, Bağımsız t testi, Eşli t testi, Wilcoxon testi (Mann Whitney U testi), Vovk-Sellke Maksimum p –Oranı testi) ve analizlerin yapılmasında JASP 0.14 istatistiki analiz programı kullanılmıştır. Araştırmanın nicel verilerinden elde edilen bulgulara göre, hareketli GIF destekli kelime kartları ile deyim öğretimi öğretmen merkezli klasik deyim öğretiminden daha etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, effectiveness of flashcards with animated GIF images on teaching Turkish idioms to the learners of Turkish as a foreign language, and learners' views on usage of these materials has been researched. In the research, flashcards with animated GIF images that have been developed with the aim of teaching 54 of Turkish idioms have been submitted to pre-intermediate (B1) level learners of Turkish as a foreign language. Study group of the research consisted of a total of 28 students, 15 as experimental group and 13 as control group, who study at Istanbul University Language Centre and learn Turkish as a foreign language. The descriptive information and views of the experimental group were obtained by the usage of an online survey form with closed-end questions:“Animated Flashcards Student Survey”.In order to determine and compare the success in the experimental (animated flashcards-assisted idiom teaching) group and control (traditional teacher centered idiom teaching) group's idiom learning, Idiom Achievement Test, which consists of 2 tests of 15 multiple-choice questions each, has been developed and used as pre- test and post-test. For data analysis in the findings part of the study, 6 different statistical analysis was used (Frequency, Percentage, Paired t test, Independent t test, Wilcoxon test (Mann Whitney U test), Vovk-Sellke Maximum p –Rate test) and the analysis were performed with JASP 0.14 statistical analysis program. According to the findings derived from quantitative data of the study, animated flashcards-assisted idiom teaching is more effective than teacher-centered classic Turkish idiom teaching.