İnvazyon ve sanal gerçeklik bağlamında hareketli grafikler
Motion graphics in the context of invasion and virtual reality
  1. Tez No: 846528
  2. Yazar: KÜBRA BİLGİN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAT DURSUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Arel Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Grafik Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Hareket, iletişimin en çarpıcı ikna edici unsurlarından biridir. Görsel ve görsel iletişim kanallarındaki hareket dikkat çekmekle kalmaz, ek anlamlar katarak başarılı bir iletişim sürecinin inşasına da katkı sağlar. Ekran kişiselleştirme, teknoloji şirketlerinin özel cihazlarının daha çekici ve canlı bir görünümle sunulması için mobil içeriğe olan talebi doğurmuştur. Günümüz medyasında karşılaştığımız animasyon element oranı statik elementlerden tamamen farklıdır. Hareketli grafiklerin yükselişi bunları sınırlamakla kalmayıp sanatsal ve etkileşimli tasarımlarda da önemli bir yer tutmaktadır.“İnvazyon ve Sanal Gerçeklik Bağlamında Hareketli Grafikler”adlı çalışmada hareketli grafiklerin tanımı ve yapım aşamaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Çeşitli mecralardaki kullanımı incelendikten sonra günümüz dijital dünyasında önemli bir yere sahip olduğu belirlenmiştir. Hareketli grafiğin uygulama alanları yeni medya sanatları ve yeni medya gibi daha geniş bir çerçevede incelenecek ve grafik tasarımcıların bu alanlardaki rolleri tartışılacaktır. Kitle iletişiminin ekranlar aracılığıyla kitlesel olarak yaygınlaşması nedeniyle grafik tasarımda yeni imkanlar, olanaklar, değişimler ve hatta yeni kavramlar ortaya çıkmış, ekrana özgü kısıtlamalar ve zorunluluklar ortaya çıkmıştır. Bu değişimlerden en bariz olanı hareket, ses ve zaman unsurlarının grafik tasarımın temel ilkeleri haline gelmesidir. Bu araştırmanın amacı, hareketli grafiğin temel kavramları ve uygulama biçimleri konusunda tasarımcılara rehberlik eden bir kaynak oluşturmaktır. Çalışmanın birinci bölümünde hareketli grafiğin tanımı ve tarihsel gelişimi incelenmiştir. İkinci bölüm, zaman, değişim, ses ve kırpma gibi hareketli grafiğin temellerini tanıtmaktadır. Üçüncü bölümde hareketli grafik üretiminde kullanılan farklı yöntemleri tartışmaktadır. Dördüncü bölümde hareketli grafikleri doğrudan etkileyen teknik araçlar incelenmektedir. Beşinci bölümde hareketli grafik örneklerine yer verilmiştir. Altıncı bölümde grafik tasarım sanatçılarının ilham veren örnekleri incelenmiştir. Yedinci bölümde hareketli grafiğin gelişim süreci ve akımlarla olan gelişimi ele alınmıştır. Sekizinci bölümde dijital çağ ile birlikte hareketli grafik tasarımın tarih sürecindeki önemine ve teknolojinin etkisiyle oluşturulan dijital araçların çok boyutlu hareketli grafikler oluşturabileceğine değinilmiştir. Sonuç bölümünde ise bu tez için hazırlanan hareketli grafik araştırmasının temelini oluşturan kavramların ve uygulamalı yöntemlerin tartışıldığı, araştırma-uygulamalı araştırmanın bir analizini içermektedir. Hareketli grafikler günlük yaşamımızda etkin bir rol oynuyor ve teknoloji ve kültür geliştikçe etkileri de artıyor. Bu çalışmada önemi giderek artan hareketli grafiğin sanatsal ve teknik gelişimi teorik ve uygulamalı örneklerle incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Movement is one of the most striking persuasive elements of communication. Movement in visual and visual communication channels not only attracts attention but also contributes to the construction of a successful communication process by adding additional meanings. Screen personalization has driven the demand for mobile content to present technology companies' proprietary devices with a more attractive and vibrant look. The proportion of animated elements in today's media is completely different from static elements. The rise of motion graphics does not limit them, but also makes them an important part of artistic and interactive design. In the study titled“Motion Graphics in the Context of Invasion and Virtual Reality”, the definition and production stages of motion graphics are discussed in detail. After examining its use in various media, it was determined that it has an important place in today's digital world. The application areas of motion graphics will be examined in a broader framework such as new media arts and new media and the roles of graphic designers in these areas will be discussed. Due to the mass spread of mass communication through screens, new possibilities, opportunities, changes and even new concepts have emerged in graphic design, and screen-specific restrictions and obligations have emerged. The most obvious of these changes is that the elements of movement, sound and time have become the basic principles of graphic design. The aim of this research is to create a resource that guides designers on the basic concepts and application forms of motion graphics. The first part of the study examines the definition and historical development of motion graphics. The second part introduces the basics of motion graphics such as time, change, sound and clipping.The third section discusses the different methods used in motion graphics production. The fourth section analyzes the technical tools that directly affect motion graphics. The fifth section includes examples of motion graphics. In the sixth section, inspiring examples of graphic design artists are analyzed. In the seventh chapter, the development process of motion graphics and its development with movements are discussed. In the eighth chapter, the importance of motion graphic design in the historical process with the digital age and the fact that digital tools created with the effect of technology can create multidimensional motion graphics are mentioned. The conclusion includes an analysis of the research-applied research in which the concepts and applied methods that form the basis of the motion graphics research prepared for this thesis are discussed. Motion graphics play an active role in our daily lives and their impact is increasing as technology and culture evolve. In this study, the artistic and technical development of the increasingly important motion graphics is analyzed with theoretical and practical examples.