Finansal krizler ve kamu harcamaları: Farklı gelişmişlik düzeylerdeki ülkeler arasında bir karşılaştırma
Financial crises and public expenditure: A comparison between countries with different development levels
- Tez No: 767573
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ AYTAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Finansal Krizler, sermaye hareketliliğin günden güne artmasıyla ülkelerin açısından mali yapılarında önemli tesirlere sahiptir. Finansal açıdan ülkeler krizler karşısında zor durumda kalmaktadır. Ülkelerde finansal krizlerin meydana gelmesinin arka planında temel olarak ülkelerin uyguladıkları döviz kuru politikasının, uluslararası sermaye hareketlerinin, enflasyonun ve ülkelerin borçlanmalarında aşırı bir yönü tercih etmeleri yatmaktadır. Ülkeler finansal krizlere ve toplumsal gereksinimlerin giderilmesi maksadıyla kamu harcamalarını yaparak krizlere karşın etkili adımlar ortaya koyabilmektedir. Bu çalışmada jeopolitik olarak bulunduğu bölgede önemli olan ülkeler seçilerek ilgili ülkelerin 1990 ve 2020 yılları arası meydana getirdikleri kamu harcamaları ve bu harcamalardaki değişimler kamu harcamaları yaklaşımları ve fonksiyonel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Financial Crises have important effects on the financial structures of countries with the increase in capital mobility day by day. Financially, countries are in a difficult situation in the face of crises. In the background of the occurrence of financial crises in countries, mainly the exchange rate policy implemented by the countries, international capital movements, inflation and the countries' preference for an excessive direction in their borrowings lie. Countries can take effective steps against crises by making public expenditures to meet financial crises and social needs. In this study, the countries that are important geopolitically in the region were selected and the public expenditures of the relevant countries between 1990 and 2020 and the changes in these expenditures were examined in terms of public expenditure approaches and functionally.