Covıd-19 pandemisinde hastanede çalışan hekim ve hemşirelerin iş güvenliğine yönelik değerlendirmeleri: Bir üniversite hastanesi örneği
Occupational safety assessments of physicians and nurs working in the hospital during the Covid-19 pandemic: A university hospital example
- Tez No: 767601
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE ULUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Yönetimi, Healtcare Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma bir üniversite hastanesinde çalışan hekim ve hemşirelerin iş güvenliğine yönelik değerlendirmelerini belirlemek amacı ile tanımlayıcı ve kesitsel olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Uygulama ve Araştırma Hastanesinde Mayıs-Temmuz 2021 tarihleri arasında çalışan 781 hekim ve hemşireden araştırmaya katılmayı gönüllü olarak kabul eden 270 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Kişisel Bilgi Formu”ve“Hastanede Çalışan Sağlık Personeli İçin İş Güvenliği Ölçeği”(HİGÖ) kullanılarak toplanmıştır. Öztürk ve Babacan tarafından 2012 yılında geliştirilen Ölçek,“Tamamen katılıyorum”6,“Kesinlikle katılmıyorum”1 puan olacak şeklinde 6'lı Likert tipinde 45 maddeden oluşmaktadır. Araştırmadan elde edilen veriler SPSS İstatistik Programı v.22 kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırmada tanımlayıcı bulgular sayı, yüzde, ortalama, standart sapma, medyan ve çeyrekler açıklığı değerleri ile verilmiştir. Verilerin normal dağılması nedeniyle iki bağımsız grubun karşılaştırılmasında t testi, ikiden fazla bağımsız grubun karşılaştırılmasında Anova testi kullanılmıştır. Değişkenler arasındaki ilişkiler Pearson korelasyon testleri ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research was conducted as a descriptive and cross-sectional study in order to determine the evaluations of doctors and nurses working in a university hospital on occupational safety. The sample of the study consisted of 270 people who voluntarily accepted to participate in the study, out of 781 physicians and nurses working at Sivas Cumhuriyet University Health Services Application and Research Hospital between May-July 2021. The data of the study were collected using the“Personal Information Form”and the“Occupational Safety Scale for Healthcare Personnel Working in the Hospital”. The“Occupational Safety Scale for Healthcare Personnel Working in the Hospital”, developed by Öztürk and Babacan in 2012, consists of 45 items in 6-point Likert type as I totally agree (6),“I totally disagree”(1). The data obtained from the research were analyzed using SPSS Statistics Program v.22. In the study, descriptive findings are given with numbers, percentages, mean, standard deviation, median and quarterly gap values. Due to the normal distribution of the data, the t test was used to compare two independent groups, and the Anova test was used to compare more than two independent groups. Relationships between variables were evaluated with Pearson correlation tests. A p value of