Toz metalurjisi yöntemiyle üretilen Al+Si matrisli kompozitlerin aşınma dayanımlarının incelenmesi
Analysis of abrasion resistance of Al+Si matrix composites producedby powder metallurgy method
- Tez No: 767600
 - Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN ÖZEL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2022
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada Al+Si matrisli kompozit malzeme toz metalurjisi yöntemiyle üretilmiştir. Toplam 8 adet numune üzeriden çalışmalar yapılmıştır. Al+Si tozuna ağırlıkça %5, %10 ve %15 Cr₂O₃ oranında takviye edilmiştir. T/M yöntemiyle üretilen numuneler mekanik karıştırıcılarda 45 dev/dk homojen karışımdan sonra farklı oranlarda dört farklı numune yapılmıştır. Tüm numuneler 15 mm yüksekliğe ve 12 mm çapa sahiptir. Elde edilen türler daha sonra 500 MPa sabit basınçta ve 500 °C sıcaklıkta 60 dakika boyunca sinterlenmiştir. Sonra, öncekilerle aynı olan dört yeni numune hazırlanmıştır. Bu numuneler ise öncekilerle aynı basınç ve sürede ancak 600 C'de sinterlenmiştir. Üretilen Al+Si matrisli kompozit malzemelerin yüzdelik oranları değiştirilerek mikroyapı, sertlik ve aşınma dayanımları gibi mekanik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, composite material with Al+Si matrix was produced by powder metallurgy method. Studies were carried out on a total of 8 samples. Al+Si powder is supplemented with 5%, 10% and 15% Cr2O3 by weight. Samples produced by T/M method were mixed homogeneously at 45 rpm in mechanical mixers. Four different species having different proportions were obtained after homogeneous mixing. All species have a height of 15 mm and diameter of 12 mm. The obtained species later sintered at 500 MPa constant pressure and a temperature of 500 C for 60 minutes. Thereafter, four new samples were prepared which are identical to the previous ones. Then, these samples were sintered at the same pressure and time as the previous ones, but at 600 C. The mechanical properties of the reinforcement powders such as microstructure, hardness and abrasion resistance were investigated.