COVİD-19 dönemi öncesi ve sonrası turizm destinasyonlarına yönelik beklentilerin incelenmesi
Analysis of expectations for tourism destinations before and after COVİD-19 period
  1. Tez No: 767644
  2. Yazar: MELTEM KAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GAMZE ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İskenderun Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm ve Otel İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma, Covid-19 salgınının turizm destinasyonları üzerindeki olası etki/etkilerine dikkat çekmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu bağlamda çalışmada, Covid-19 dönemi öncesi ve sonrası destinasyon beklentilerinde ne tür değişimler olduğu incelenerek, bahsi geçen değişimin beklentiler üzerindeki etkisi incelenmiştir. Onüç araştırma sorusu geliştirilen araştırma sürecinde ön test süreci dahil üç saha araştırması gerçekleştirilmiştir. Birinci saha araştırmasında nitel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup, geliştirilen yarı yapılandırılmış görüşme formu ile katılımcılardan veriler toplanmıştır. Birinci saha araştırması (01-15.06.2020) sonucu elde edilen veriler ile ikinci ve üçüncü saha araştırmasında kullanılacak anket formu tasarlanmıştır. İkinci saha araştırması ön test niteliğinde olup, anket formunun son halini alması için gerçekleştirilmiştir. Son halini alan anket formu ile de nicel araştırma tasarımı benimsenen üçüncü saha araştırması (01.02.- 04.05.2021) gerçekleşmiştir. Arştırmada kullanılan veri toplama formları için İskenderun Teknik Üniversitesi etik kurulu onayı alınmıştır. Analizler sonucunda Covid-19 dönemi öncesi (konaklama, yeme-içme alanları, ulaşım ve genel destinasyona yönelik) beklentiler özellikle hijyen konusunda bireysel alanlar için ön plandadır. Ancak Covid-19 sonrası artık toplu kullanılan her alan için hijyen ve dezenfektan kuralları ve kullanımlarına dikkat edilmesi beklenmektedir. Ayrıca katılımcılar Covid-19 dönemi öncesi daha çok konaklamak için otellerde kalmayı tercih ederken, Covid-19 dönemi sonrası bireysel tatil yapılabilecek kiralık ev veya kiralık villaları tercih edeceklerini belirtmişlerdir. Araştırma bulgularından hareketle Covid-19 ile beraber bireylerin destinasyonlara yönelik beklenti ve tercihlerinde değişimler söz konusudur. Bu değişimler sebebiyle turizm destinasyonlarının, turist beklentilerini yeniden değerlendirerek, tekrardan yapılanmaya gideceği düşünülmektedir. Anahtar Kelimeler : Covid-19, koronavirüs, turizm destinasyonu, beklenti
Özet (Çeviri)
This study was carried out to draw attention to the possible impact/effects of the Covid-19 outbreak on tourist destinations. In this context, in this study, what kind of changes occurred in fate expectations before and after the Covid-19 period, and the effect of this change on expectations was examined. During the research process, thirteen research questions were developed and three field studies were carried out, including the pre-test process. The qualitative research approach was adopted in the first field study, and data were collected from the participants through the elaborate semi-structured interview form. With the data obtained in the first field research (01-15.06.2020), a questionnaire was designed to be used in the second and third field research. The second field research is a pre-test and was carried out to complete the questionnaire. The third field study (01.02.- 04.05.2021), which adopted a quantitative research design, was carried out with the questionnaire that took its final form. Iskenderun Technical University ethics committee approval was obtained for the data collection forms used in the study. As a result of the analyses, expectations before the Covid-19 period (accommodation, food and beverage areas, transport and general destination) are at the forefront for individual areas, especially in terms of hygiene. However, after Covid-19, it is expected that attention will be paid to hygiene and disinfectant rules and to the use of all areas used collectively. Furthermore, participants stated that while they would prefer to stay in hotels for more accommodation before the Covid-19 period, they prefer to rent houses or villas where individual vacations can be taken after the Covid-19 period. Based on the survey results, there are changes in individuals' expectations and preferences for Covid-19 destinations. Due to these changes, it is estimated that tourist destinations will undergo a restructuring, reassessing tourists' expectations. Key Words : Covid-19, coronavirus, tourism destination, expectation