Covid-19 salgınının konaklama işletmelerinin pazarlama stratejilerine etkisi; Kuşadası örneği
The effect of the Covid-19 epidemic on the marketing strategies of accommodation facilities; Kusadasi example
  1. Tez No: 818099
  2. Yazar: YONCA EROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Covid-19 salgının konaklama işletmelerinin pazarlama stratejilerine etkisini ortaya koyabilmeyi amaç edinen bu çalışmada; araştırmanın örneklemi olan Aydın ilinin Kuşadası ilçesinde bulunan 5 yıldızlı konaklama işletmelerinin yöneticileriyle, nitel araştırma yöntemlerinden, yarı yapılandırılmış mülakat yöntemi ile veriler derinlemesine analiz edilmiştir. Covid-19 salgınının tüm dünya üzerinde yarattığı büyük kayıplar, tüm sektörleri etkisi altına alırken, turizm endüstrisinde temel hizmet ürünü sunan konaklama işletmeleri de bu süreçte ciddi boyutlarda etkilenmiştir. Salgının konaklama işletmelerinin pazarlama stratejilerine olan etkilerini daha net bir şekilde ortaya koyabilmek amacıyla da, belirlenen her bir konu başlığı;“Covid öncesi dönem”,“Covid dönemi”ve“Covid sonrası dönem”olmak üzere 3 ayrı dönemde tek tek ele alınmıştır ve elde edilen her veri aynı zamanda dönemler arasında karşılaştırılmıştır. Bu çalışma, Covid-19 salgını ile ilgili daha önce yapılmış olan akademik çalışmalar hakkında derinlemesine bilgi vermesinin yanı sıra, dönemsel olarak karşılaştırmalı veri sunan bir akademik çalışma olmasıyla da önemini korumaktadır. Elde edilen verilere istinaden; Covid Döneminde konaklama işletmeleri yüksek gelir ve pazar kayıpları yaşarken, Covid Sonrası Dönemde yeniden Covid Öncesi Döneme ulaşmaya başlamış ve salgın krizi sürecinde yeni alternatif pazarlar ile daha çok kişiselleştirilmiş/yüksek memnuniyet odaklı pazarlama anlayışının arttığı gözlemlenmiştir. Aynı zamanda Covid dönemi ile işletmelerin dijital pazarlamaya ve yeni ürün/hizmetler sunmaya yönelimlerinin de arttığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which aims to reveal the effect of the Covid-19 epidemic on the marketing strategies of accommodation businesses; The data were analyzed in depth with the managers of 5-star accommodation enterprises in Kuşadası district of Aydın province, which is the sample of the research, with semi-structured interview method, one of the qualitative research methods. While the huge losses caused by the Covid-19 epidemic all over the world affected all sectors, accommodation businesses that provide basic service products in the tourism industry were also seriously affected in this process. In order to more clearly reveal the effects of the epidemic on the marketing strategies of accommodation businesses, each determined subject title; Three different periods,“pre-Covid period”,“Covid period”and“post-Covid period”, were discussed one by one, and each data obtained was also compared between periods. This study maintains its importance as it provides in-depth information about the previous academic studies on the Covid-19 epidemic, as well as being an academic study that provides comparative data periodically. Based on the data obtained; While accommodation establishments experienced high income and market losses in the Covid Period, they started to reach the Pre-Covid Period again in the Post-Covid Period, and it was observed that more personalized/high satisfaction-oriented marketing understanding increased with new alternative markets during the epidemic crisis. At the same time, it has been determined that the tendency of businesses to digital marketing and to offer new products / services has increased with the Covid period.