Erkeklerin kendi kendini testis muayenesine yönelik sağlık inancı ve etkileyen faktörlerin incelenmesi
Men's self testicles determination of health beliefs and affecting factorsregarding examination
- Tez No: 767646
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İLKNUR ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırma erkeklerin kendi kendine testis muayenesine yönelik sağlık inancı ve etkileyen faktörlerin belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı ve ilişki arayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini bir devlet hastanesi üroloji servisinde yatan hastalar,örneklemi ise üroloji servisinde 30.11.2020 ile 31.12.2020 tarihleri arasında yatan 18 yaş üstü okuma yazma bilen, araştırmaya katılmaya gönüllü 297 kişi oluşturmuştur. Araştırmanın verileri“Hasta Tanıtım Formu”ve“Champio'un Testis Kanseri Taramalarına İlişkin Sağlık İnanç Modeli Ölçeği”kullanılarak toplandı. Araştırmanın verilerinin istatistiksel analizinde tanımlayıcı istatistikler, normal dağılıma uygunluğu Shaphirowilk testi ile test edilmiş, normal dağılıma sahip özelliklerin 2 bağımsız grupta karşılaştırılmasında Student t testi, normal dağılmayan özelliklerin 2 bağımsız grupta karşılaştırılmasında Mann Whitney u testi kullanılmıştır. Ayrıca sayısal verilerin 2'den fazla bağımsız grupta karşılaştırılmasında normal dağılım gösteren özellikler için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ve LSD çoklu karşılaştırma testleri, normal dağılmayan özellikler özetkililik için ise Kruskal Wallis testi ve Allpairwise çoklu karşılaştırma testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carriedout as a descriptive and correlational study in order to determine the health beliefs of men and affecting factors for testicular self- examination. The population of the study consisted of patients hospitalized in a public hospital urology service, and the sampleconsisted of 297 people over the age of 18 who were literate and volunteered to participate in the study, who were hospitalized in the urology service between 30.11.2020 and 31.12.2020. The data of the study were collectedusing the“Patient Description Form”and“Champio's Health Belief Model Scalefor Testicular Cancer Screening”. In the statistical analysis of the data of the study, descriptive statistics and conformity to normal distributi on were tested with the ShaphiroWilk test, Student's t-test was used to comparefeatures with normal distribution in 2 independent groups, and Mann Whitney u test was used to compare features that were not normally distributed in 2 independent groups. Inaddition, when comparing numerical data in morethan 2 independent groups, one-way analysis of variance (ANOVA) and LSD multiple comparison tests were used for normally distributed features, and Kruskal Wallis test and All pairwise multiple comparison test were used for self-efficacyfornon- normally distributed features.