Sağlık inanç modeline dayalı verilen eğitimin genç erkeklerde kendi kendine testis muayenesi farkındalığı ve sağlık inançlarına etkisi
Effect of education based on health belief model on testicular self-examination awareness and health beliefs in young men
  1. Tez No: 914419
  2. Yazar: EMRE KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİRSEN ALTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç: Bu çalışmada sağlık inanç modeline dayalı verilen eğitimin genç erkeklerde kendi kendine testis muayenesi farkındalığı ve sağlık inançlarına etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Tek kör randomize kontrollü ön test-son test tam deneysel araştırma tasarımına uygun olarak yapılan araştırma, Kasım 2023-Nisan 2024 tarihleri arasında bir devlet üniversitesinde gerçekleştirildi. Çalışma deney ve kontrol grubundan 18-35 yaş aralığındaki 120 öğrenci ile tamamlandı. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”,“Testis Kanseri Bilgi Testi”ve“Testis Kanseri ve Kendi Kendine Testis Muayenesine Yönelik Sağlık İnançları Ölçeği”kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to determine the effects of education based on the health belief model on testicular self-examination awareness and health beliefs in young men. Materials-Methods: The study, which was conducted in accordance with the single-blind randomized controlled pretest-posttest fully experimental research design, was conducted at a state university between November 2023 and April 2024. The study was completed with 120 students aged 18-35 from the experimental and control groups. The“Personal Information Form”,“Testicular Cancer Knowledge Test”and“Health Beliefs Scale Towards Testicular Cancer and Testicular Self-Examination”were used to collect data.