Menemen (İzmir) ilçesi bağ alanlarında Lobesıa botrana (Denıs & Schıffermuller) (Lepıdoptera: Tortrıcıdae) populasyonlarının bazı insektisitlere direncinin belirlenmesi
Determination of insecticide resistance in Lobesia botrana (Denis & Schiffermuller) (Lepidoptera: Tortricidae) populations to some insecticides in vineyards in Menemen (İzmir)
- Tez No: 346618
- Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu çalışma, İzmir ili Menemen ilçesinde farklı bağ alanlarından toplanan Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller) populasyonunda, bazı insektisitlere karşı direncin gelişip gelişmediğinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Besine ilaç karıştırma yöntemi ile chlorpyriphos ethyl, deltamethrin, indoxacarb ve spinosad uygulanmış dört farklı populasyonun LC50 ve LC90 değerleri belirlenerek başlangıç toksisite değerleri ortaya konulmuştur. Bu araştırma sonucunda MNM1, MNM2, MNM3, MNM4 populasyonlarından elde edilen LC50 değerleri sırasıyla, chlorpyriphos ethyl için; 9.571, 11.838, 18.463, 9.428 ppm; deltamethrin için 14.559, 13.468, 11.264, 12.399 ppm, indoxacarb için 1.438, 2.022, 1.775, 0.939 ppm ve spinosad için 0.683, 0.767, 0.573, 0.320 ppm olarak belirlenmiştir. Bu populasyonların LC50 ve LC90 değerlerinin hassas populasyondaki değerlerle oranlanması sonucu elde edilen direnç katsayıları chlorpyriphos ethyl, deltamethrin, indoxacarb ve spinosad için sırasıyla 3.128-6.125, 2.633-3.403, 0.413-0.891 ve 1.006-2.411 kat düzeylerinde olmuştur. Bu çalışmada en yüksek direnç oranı; chlorpyriphos ethyle karşı MNM3 populasyonunda yaklaşık 6 kat olarak bulunmuştur. Deltamethrin ve spinosada karşı direnç oluşumunun başladığı da görülürken indoxacarba karşı direnç oluşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine whether or not resistance is developed against some insecticides by Lobesia botrana (Denis & Schiffermüller) populations were collected from different vineyards in Menemen (İzmir). LC50 and LC90 values of chlorpyriphos ethyl, deltamethrin, indoxacarb and spinosad were detected with mixing insecticide to nutrient method. As a result of this research, LC50 values, were obtained from populations of MNM1, MNM2, MNM3, MNM4, were detected respectively, 9.571, 11.838, 18.463, 9.428 ppm for chlorpyriphos ethyl, 14.559, 13.468, 11.264, 12.399 ppm for deltamethrin, 1.438, 2.022, 1.775, 0.939 ppm for indoxacarb, 0.683, 0.767, 0.573, 0.320 ppm for spinosad. The resistance ratios, which is obtained from the proportion of the values of LC50 an LC90 of susceptible populations and study populations, were found 3,128-6,125, 2,633-3.403, 0.413-0.891, 1,006-2,411 fold for chlorpyriphos ethyl, deltamethrin, indoxacarb and spinosad respectively. The highest resistance ratio was found in MNM3 population at approximately 6 fold against chlorpyriphos ethyl. The formation of resistance observed to be started against deltamethrin and spinosad but wasn?t observed against indoxacarb.