Gediz Nehrinin denize taşıdığı doğal radyoaktif element miktarının incelenmesi
  1. Tez No: 65827
  2. Yazar: BÜNYAMİN AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET N. KUMRU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Nükleer Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
ııı ÖZET GEDİZ NEHRİNİN DENİZE TAŞIDI?I DO?AL RADYOAKTİF ELEMENT MİKTARININ İNCELENMESİ AYDIN, Bünyamin Yüksek Lisans Tezi, Fen Bilimleri Enstitüsü Tez Yöneticisi; Doç. Dr. Mehmet N. Kumru Şubat 1997,58 sayfa Gediz Nehri, Kütahya'nın Murat Dağı eteklerinden doğar ve sırasıyle Uşak, Manisa ve İzmir'i geçerek Menemen Ovasında denize dökülür. Gediz Nehrinin toplam uzunluğu 401 km'dir. Bu çalışmada, su ve süspanse sediment örnekleri Maltepe Köyünün yakınından 1996 yılında toplandı. Hava ve su sıcaklığı (°C), pH, Eh (mV) ve toplam alkalinite ölçümleri yapıldı. Süspanse sediment örneklerinin eU (ppm), eTh (ppm) ve %K değerleri tayin edildi. Sulardaki Ra-226 konsantrasyonları kollektör yöntemi kullanılarak belirlendi. Sonuçlar tablolar halinde gösterildi. Elde edilen sonuçların istatistiksel analizleri ile lineer regrasyon ve korelasyon katsayıları araştırıldı. Sonuçların birbiriyle olan ilişkileri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT THE DETERMINATION OF AMOUNTS OF THE NATURAL RADIOACTIVE ELEMENTS TRANSPORTED BY THE GEDIZ RIVER TO THE SEA AYDIN, Bünyamin MSc in Nuclear Sci. Supervisor: Assoc. Doç. Dr. Mehmet N. Kumru February 1997, 58 pages Gediz River originates at the Murat Mountain in Kütahya and passes through Uşak, Manisa and Izmir. Then The river reaches Egean Sea near Menemen Plain. The total length of the river is about 401 km. In this work, water and suspended sediment samples were collected near Maltepe Village in 1996. Water and weather temperatures (°C), pH, Eh (mV) and total alcalinity (mg/1) of the water in the vicinity of the river have been measured. eU(ppm), eTh(ppm) and %K suspended sediment samples have been determined. Ra- 226 concentrations in the water samples, have been determined using collector chamber method. The results have been presented in tabular forms. In addition, statistical analyses, linear regrassion analyses and constants have also been investigated. The relationship of the results between each other has been discussed.