Şanlıurfa kent merkezinin mekânsal okunabilirlik açısından analiz edilmesi
Sanliurfa city center spatial legability analysis in terms
  1. Tez No: 767682
  2. Yazar: FURKAN SİNCAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ERGEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kentsel Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Gelişmekte ve büyümekte olan kentlerin bu sürecinde insanların yapmış olduğu çarpık yapılaşmaların sonucu olarak ulaşım, altyapı, çevre kirliliği ve kentin görselinden büyük sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu sıkıntıların sonucunda insanlar daha sağlıklı ve huzurlu bir yaşam için arayışlara girmişlerdir. Bu noktada kentsel tasarım büyük bir önem kazanmıştır. Yaşanması mümkün bir çevre için her boyuttaki kentsel tasarım ve kentin planlama süreçleri önemlidir. Dengeli, sabit ve algılanabilir bir mekân organizasyonu ise kamusal mekânların ve yaya alanlarının başarıya ulaşmış bir şekilde uygulama planlama ve tasarım süreçleri ile alakalıdır. Kamusal bölgeler, kentte yaşayan bireylerin sosyalleşmesi ve topluma kazandırılması için etkileşim kurdukları bölgelerdir. Kentte yaşayan bireylerin sürekli kullandıkları bu bölgelere sosyal bir yaşama uygun olarak Ayrıca ekonomik, kendilerini güven içinde hissettikleri, ergonomik bir yaşam alanı olması sağlanmalıdır. Bu tezde Şanlıurfa tarihi kent merkezinde hali hazırda bulunan durumunun incelenmesi ve kentsel tasarım okunabilirlik bakımından durumu sorgulanmıştır. Bu hedefler doğrusundan çalışma alanı bölgelere ayrılmıştır. Kentsel tasarım ilkeleri ışığında tarihi kent merkezindeki mekânlar incelenmiştir. Bu incelemeler sonucundan Şanlıurfa tarihi kent merkezindeki mekânların okunabilirliği, özgünlüğü, ergonomik olması, yaya güvenliğe, kentsel kalite ve konforu açısından başarıya ulaşmaya yakın olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this process of developing and growing cities, as a result of the distorted constructions made by people, great problems have arisen in terms of transportation, infrastructure, environmental pollution and the visual of the city. As a result of these troubles, people began to search for a healthier and more peaceful life. At this point, urban design has gained great importance. Urban design and city planning processes of all sizes are important for a livable environment. A balanced, stable and perceptible space organization is related to successful application planning and design processes of public spaces and pedestrian areas. Public areas are the areas where individuals living in the city interact in order to socialize and integrate them into society. These areas, which are constantly used by the individuals living in the city, should be provided in accordance with a social life and also an ergonomic living space where they feel safe and economical. In this thesis, the current situation in Şanlıurfa historical city center and the status of urban design in terms of readability were questioned. The study area is divided into regions along these targets. In the light of urban design principles, the spaces in the historical city center were examined. As a result of these examinations, it has been determined that the places in the historical city center of Şanlıurfa are close to success in terms of legibility, originality, ergonomics, pedestrian safety, urban quality and comfort.