Manyetik alan tedirginliklerinin koronal dalgalar üzerindeki etkisi
Effect of magnetic field fluctuations on coronal waves
  1. Tez No: 767691
  2. Yazar: KHURAMAN AZIZOVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER LÜTFİ DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Astrofizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu tez çalışmasında Güneş' in korona tabakasındaki koronal dalgaların sönümlenmesinde manyetik alan tedirginliklerinin etkisi incelenmiştir. Güneş'in kuzey koronal deliğindeki yüksek sıcaklık MHD süreçleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Gözlemsel ve teorik olarak da bu anormal sıcaklığın MHD süreçleri ile ilgili olduğu ispatlanmıştır. Biz bu araştırmada, MHD dalgalarını koronal tabaka üzerindeki etkilerini araştırdık. Bazı MHD dalga modlarının dağılma bağıntılarını inceleyip, korona tabakasının ısınmasına etkisini araştırdık. Bilim insanlarının koronayı MHD denklemlerini kullanarak nasıl modellediklerini ve bu çalışmaların sonunda ne gibi sonuçlar elde ettiklerini gösterdik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the effect of magnetic field perturbations on coronal waves in the solar corona was investigated. The anomalous temperature in the North Polar Coronal Hole has been tried to be explained by the MHD processes. Observationally and theoretically, it has been proven that this abnormal temperature is related to MHD processes. In this study, we studied the effects of magnetic field perturbations on the coronal layer. We examined the dispersion relations of some MHD wave modes and investigated their effect on the heating of the corona layer. We showed how scientists modeled the corona using the MHD equations and what results they got at the end of these studies.