Gezegen oluşum disklerinde ohmik difüzyonun manyetik dönme kararsızlığına katkısı
The effect of ohmic diffusion on magnetorotational instability in protoplanetary discs
  1. Tez No: 962688
  2. Yazar: BURAK KINANOGLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ULUBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematiksel Fizik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Manyetik dönme kararsızlığı (Magnetorotational Instability: MRI), kütle aktarım disklerinde açısal momentum taşınımını açıklamak için en güçlü mekanizma adaylarından biri olarak kabul edilmektedir. Gezegen oluşum disklerinin iç bölgelerinde, Ohmik difüzyon nedeniyle bu kararsızlığın büyüme oranı ideal manyetohidrodinamik (MHD) durumdan farklılık göstermektedir. Bu tezde, doğrusal kararlılık analizi yöntemiyle diyamanyetik gezegen oluşum disklerinde Ohmik difüzyonun MRI üzerindeki etkisi incelenmiştir. Manyetik alanın hem radyal hem de dikey bileşenleri dikkate alınarak, eksen-simetrik tedirginliklerin büyüme oranları belirlenmiştir. Ohmik difüzyonun katkısını belirleyen manyetik Reynolds sayısı (ReM), manyetik alan bileşenlerinin oranı (κ), manyetik alan gradyenti (G) ve manyetizasyon parametresi (ε) gibi parametrelerin etkileri araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar, daha önceden yapılan çalışmalarda olduğu gibi, ReM azaldıkça Ohmik difüzyonun MRI'yı baskılayarak maksimum büyüme oranını düşürdüğünü ve kararsızlık bölgesini daralttığını göstermektedir. Ancak manyetizasyon parametresi ε artırıldığında kararsızlık aralığı genişlemekte ve bazı durumlarda ReM azaldıkça büyüme oranı artmaktadır. Manyetik alan gradiyentinin göz önüne alınması maksimum büyüme oranını artırarak ve kararsızlık bölgesini genişleterek MRI'yı güçlendirmektedir. Ayrıca κ parametresinin artırılması, maksimum büyüme oranlarını artırmaktadır. Bu bulgular, gezegen oluşum disklerinin iç bölgelerinde MRI'nın manyetizasyon ve Ohmik difüzyon altında da etkili bir şekilde işleyebileceğine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Magnetorotational instability (MRI) is considered to be one of the plausible candidate mechanisms to explain angular momentum transport in accretion discs. In the inner regions of protoplanetary discs, the growth rate of this instability differs from the ideal magnetohydrodynamic (MHD) case due to Ohmic diffusion. In this thesis, the effect of Ohmic diffusion on MRI in diamagnetic protoplanetary discs is investigated using linear stability analysis. Considering both the radial and the vertical components of the magnetic field growth rates of axisymmetric perturbations are obtained. The effects of parameters such as the magnetic Reynolds number (ReM), which quantifies the contribution of Ohmic diffusion, the ratio of magnetic field components (κ), the magnetic field gradient (G), and the magnetization parameter (ε) are examined. The results obtained, consistent with previous studies, show that as ReM decreases, Ohmic diffusion suppresses MRI by reducing the maximum growth rate and narrowing the instability region. However, when the magnetization parameter ε is increased, the instability range expands, and in some cases, the growth rate increases as ReM decreases. The magnetic field gradient strengthens MRI by increasing the maximum growth rate and broadening the instability region. Additionally, increasing the κ parameter increases the maximum growth rates. These findings indicate that MRI might still operate in the inner regions of protoplanetary discs even under the influence of magnetization and Ohmic diffusion.