Değişim yorgunluğu ile algılanan örgüt kültürü, tükenmişlik, işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık arasındaki ilişkilerin incelenmesi: Sağlık sektöründe bir uygulama
The examination of the relationships between the change fatigue and perceived organizational culture, burnout, turnover intention and organizational commitment: A practice in health sector
- Tez No: 767692
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR UĞURLUOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışma değişim yorgunluğu ile algılanan örgüt kültürü, tükenmişlik, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkileri incelemeyi, değişim yorgunluğunun tükenmişlik, işten ayrılma niyeti ve örgütsel bağlılık üzerindeki etkisini tespit etmeyi, değişim yorgunluğu ile örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide tükenmişliğin aracı etkisinin olup olmadığını belirlemeyi ve son olarak örgüt kültürünün değişim yorgunluğu, tükenmişlik, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti üzerindeki etkisini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Bu kapsamda Erzincan'da faaliyette bulunan bir üniversite hastanesinde çalışan toplam 403 hemşireden elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Söz konusu veriler bir anket formu aracılığıyla hemşirelerle yüz yüze görüşülerek toplanmıştır. Yapılan analizler sonucunda hemşirelerin çalıştıkları birim ile değişim yorgunlukları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu ortaya koyulmuştur. Bununla beraber değişim yorgunluğunun artmasıyla hemşirelerin tükenmişlik ve işten ayrılma niyetlerinin arttığı, örgütsel bağlılık düzeylerinin ise azaldığı tespit edilmiştir. Benzer şekilde hemşirelerin tükenmişlik düzeylerinin artmasıyla örgütsel bağlılıklarının azaldığı, işten ayrılma niyetlerinin ise artış gösterdiği belirlenmiştir. Ayrıca değişim yorgunluğu ile örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti arasındaki ilişkide tükenmişliğin kısmi aracı etkisinin olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Son olarak hemşirelerin algıladıkları örgüt kültürü türlerinin değişim yorgunluğu, tükenmişlik, örgütsel bağlılık ve işten ayrılma niyeti değişkenlerini önemli ölçüde etkilediği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to reveal the relationships between change fatigue and perceived organizational culture, burnout, organizational commitment and turnover intention; to examine the effects of change fatigue on burnout, turnover intention and organizational commitment; to determine whether there is any mediator effect of burnout on the relation between change fatigue, organizational commitment and turnover intention or not; and finally, to determine the effects of organization culture on change fatigue, burnout, organizational commitment and turnover intention. In this concept data collected from 403 nurses working in a university hospital in Erzincan has been evaluated. The data was collected via a questionnaire form as interviewing face to face with nurses. As a result of the analyses, it is determined that there is a significant difference between nurses' working units and change fatigue. Additionally, it is seen that when change fatigue levels of nurses' increase, the burnout and turnover intention levels increase and organizational commitment level decrease. Similarly, it is determined that when the burnout level of nurses' increase, the organizational commitment level of the nurses' decrease and turnover intention level increase. However, it is revealed at the end of this study that there is a partial mediator effect of burnout on the relations between change fatigue, organizational commitment and turnover intention. Finally, it is detected that the nurses' perceived organizational culture types have mainly affected the variables namely change fatigue, burnout, organizational commitment and turnover intention.