Manyetik alan etkisine maruz kalmış benzinin motor performansına etkisi
The Gasoline's effect to an engine performance which is exposed to a magnetic field
  1. Tez No: 79253
  2. Yazar: ERDEM UZUNSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüz dünyasında ekonomik ve çevresel etkenler göz önüne alındığında; İçten yanmalı motorlar üzerinde yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu, yakıt ekonomisinin arttırılması ve egzost emisyonlarının azaltılması üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu konuda birçok araştırma kuruluşunun yeni tasarımlan olabildiği gibi, birçok ticari kuruluş da eksik araştırmaya dayanan ürünleri sektöre“yakıt ekonomisi”ve“temiz hava”sloganları ile sunmaktadırlar. Bunlardan biri de yakıtın manyetik alan ile koşullandırılması yöntemidir. Yaptığımız çalışma ile araştırma açısından eksik olan bir sahaya katkıda bulunmak ve yeni açılımlara olanak tanımak hedeflenmiştir. Çalışmamızda mevcut ürünlerin çalışma yöntemleri esas alınarak bir değerlendirmeye gidilmiştir. Bu yöntemde yakıt, karbüratör öncesine eklenen mıknatıslar ile koşullandırılmaktadır. Bu cihazlar sektörde“Manyetik Koşullandırıcı”ve“Manyetik Yakıt Düzenleyici”gibi isimler ile anılmaktadırlar. Laboratuarımızda tek silindirli, benzinli bir motorun karbüratörü girişine özel hazırlanan bir aparat ile manyetik alan şiddeti de belli olan mıknatıslar yerleştirilerek motorun kendi performans değerleri ile karşılaştırmalı olarak deneyler yapılmıştır. Yapılan deneylerde etkinin varlığından emin olmak üzere mıknatısların yerleştirilmesinde farklı kombinasyonlar denenmiş, farklı devir aralıklarındaki değerler yakıtın manyetik alan ile temas süresi de dikkate alınarak değerlendirilmeye çalışılmıştır. Elde ettiğimiz sonuçlara göre sağlanan etki çok belirgin olmamasına karşın, deneylerimizin yapıldığı koşullar da dikkate alınarak yeni yaklaşımların söz konusu olabileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Most of the recent studies on internal combustion engines are to increase the fuel economy and to decrease the amount of exhaust emissions. Although many companies and research associations are able to design new product in this field, most of these products are result of insufficient research. These products are sold in the market with slogans like“clean air”and“developing fuel economy”. One of the presentations emphasise on fuel conditioning through magnetic fields. In this study, An evaluation is carried out based on the working principles of the existing products. In this method fuel is conditioned using magnets which are placed on the fuel line connecting to the carburettor before. These equipments are called“Magnetic Conditioner”or“Magnetic Fuel Regulator”. The tests were done as comparative assembling the magnets before the carburettor in a single cylinder gasoline engine. Being sure of the magnetic effect on gasoline, the magnets were tried in different positions and taking into consideration the contact time between the gasoline and the magnetic field, the results were obtained. The main goal of our research is to contribute to a field with insufficient research and to provide new possibilities. Although the effect provided is not clear according to our results, taking into consideration the conditions we tested, new approaches can be possible.