Steroid miyopatisi gelişen hematolojik kanser hastalarında nöromusküler elektrik stimülasyonu uygulamasının kas kuvveti, yorgunluk ve mobilite üzerine etkisi
The effect of neuromuscular electric stimulation training on muscle strength, fatigue and mobility in hematological cancer patients with steroid induced myopathy
  1. Tez No: 767720
  2. Yazar: ELİF ESMA BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA MUTLUAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Hematoloji, Physiotherapy and Rehabilitation, Hematology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Yetişkin hematolojik kanser hastalarının fiziksel aktivite düzeyleri oldukça düşüktür. Ortaya çıkan fiziksel hareketsizlik, yorgunluğa, kas kaybına ve fiziksel performans değerlerinde bozulmaya neden olur. Buna rağmen, hematolojik malignitelerin tedavi kavramlarında fiziksel egzersiz programları hala küçük bir rol oynamaktadır. Ayrıca, hematolojik maligniteleri olan kişilerde risk faktörleri, fizibilite ve egzersiz sonuçları hakkında literatürde güvenilir veriler bulunmamaktadır. Temel amaç: Kemoterapi uygulamaları sırasında verilen ilaçlar arasında bulunan kortikosteroidlerin kullanımının steroid miyopatisine neden olduğu bilinse de literatürde bu hasta grubu ile yapılmış fiziksel egzersiz programları bulunmamaktadır. Biz de çalışmamızda kemoterapi sürecinde steroid miyopatisi gelişen hematolojik kanser hastalarında NMES uygulamalarının kas kuvveti üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık. İkincil amaçlar: NMES uygulamalarının hematolojik kanser hastalarında yorgunluk, mobilite ve yaşam kalitesi üzerine etkisini değerlendirmeyi amaçladık.
Özet (Çeviri)
Physical activity levels of adult hematologic cancer patients are very low. The resulting physical inactivity causes fatigue, muscle loss and deterioration in physical performance values. However, physical exercise programs still play a minor role in the treatment concepts of hematological malignancies. In addition, there are no reliable data in the literature regarding risk factors, feasibility and exercise results in individuals with hematological malignancies. Main purpose: Although it is known that the use of corticosteroids, which are among the drugs given during chemotherapy applications, causes steroid myopathy, there are no physical exercise programs performed with this patient group in the literature. In our study, we aimed to evaluate the effect of NMES applications on muscle strength in hematological cancer patients who developed steroid myopathy during chemotherapy. Secondary objectives: We aimed to evaluate the effect of NMES applications on fatigue, mobility and quality of life in hematological cancer patients.