Buğday (Triticum durum Desf.) üretiminde yabancı ot mücadelesi için optimum ilaçlama zamanının belirlenmesi
Determination the optimum spraying time for weed control in wheat (Triticum durum Desf.) production
- Tez No: 767719
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FIRAT PALA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Siirt Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bitki Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Mardin iline bağlı Derik ilçesinin Dumanlı mahallesinde 2021-2022 yılında makarnalık buğday bitkisi ile yabancı otlar arasındaki optimum ilaçlama zamanının belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada tesadüf blokları deneme desenine göre 4 tekerrürlü olarak kuruldu. Tarzec 320 WG herbisiti uygun dozlarda hava koşullarının uygunluğuna bağlı olarak parsellere herbisit uygulaması yapıldı. Deneme alanında 8 familya (Brassicaceae, Convolvulaceae, Geraniaceae, Malvaceae, Pooaceae, Asteraceae, Leguminosae, Fabaceae )' ya ait olup; Poaceae familyasından Hordeum murinum L. (Yabani arpa ) , Brassicaceae familyasında Sinapis arvensis L. (Yabani hardal) ve Convolvulaceae familyasından Convolvulus arvensis L. (Tarla sarmaşığı) en fazla görülen yabancı otlardır.5 farklı dönemde parsellere herbisit uygulaması yapıldı. Elde edilen nicel veriler tek yönlü ANOVA Testine ve Çoklu karşılaştırma LSD Testine tabi tutulmuştur. Sonuç olarak buğday tarlalarında BBCH 20-29 skalasına göre herbisitin optimum ilaçlama zamanının 20-22 arası dönemde uygulanan herbisit uygulaması olduğu bulunmuştur. Kardeşlenme döneminin başlangıcında yabancı ot mücadelesinin yapılması, verim ve kalite kaybını önlemek için herbisit uygulanması yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
In the smoky neighborhood of Derik district of Mardin province 2021-2022, 4 monyrys were established in the study to determine the optimal time for exterminating between the pasta wheat plant and foreign grass, according to the pattern of testing the coincidence blocks. Tarzec 320 WG herbisite applied herbisite to the parcels based on the suitability of the appropriate doses of weather. 8 families (Brassicaceae, Convolvulaceae, Geraniaceae, Malvaceae, Pooaceae, Asteraceae, Leguminosae, Fabaceae), the Hordeum murinum L. (wild barley) of the Poaceae family, Sinapis arvensis L. (wild musal) in the Brassicaceae family and Convolvulaceae family Convolvulus arvensis L. (field vine ) are the most common herbs. in 5 different periods, all the parcels were applied to each other. The quantitative data obtained is subjected to one-way ANOVA Testing and Multi-profitability LSD Testing. As a result, according to the BBCH 20-29 scale in wheat fields, each bisit has been found to be an herbisite application applied between 20-22. At the beginning of the fraternity period, foreign herbs must be fought, and herbicide must be applied to prevent loss of efficiency and quality.