Voleybol hakemlerinin empatik eğilim düzeylerinin karar verme ve problem çözme becerilerine etkisi
The Effect of Volleyball Referees' Empathic Tendency Levels on Decision Making and Problem Solving Skills
  1. Tez No: 767740
  2. Yazar: OZAN BURAK AKDUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET GÖKTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma Türkiye'de faal olarak görev yapan voleybol hakemlerinin empatik eğilim düzeylerinin karar verme ve problem çözme becerilerine etkisini incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Araştırmanın evrenini Türkiye Voleybol Federasyonuna Merkez Hakem Kuruluna bağlı 2021-2022 sezonunda faal olarak görev yapan 494 hakem oluştururken, örneklem gurubunu araştırmaya gönüllülük esası ilkelerine göre katılım sağlayan 230 hakem oluşturmaktadır. Verilerin toplanması için Dökmen (1988) tarafından, kişilerin günlük yaşamındaki empati düzeyini ölçmek için geliştirilen“Empatik Eğilim Ölçeği”Mann ve ark., (1998), tarafından geliştirilen Türkçeye uyarlama çalışması Deniz (2004) tarafından yapılan“Karar Verme Ölçeği”Heppner ve Peterson (1982) tarafından geliştirilen, Türkçeye uyarlaması Şahin, Şahin ve Heppner (1993) tarafından yapılan“Problem Çözme Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen veriler IBMSPSS 26.0 paket program ile analiz edilmiştir. Verilerin analizinde ölçekler arasındaki ilişki düzeyini belirlemek için korelasyon analizi, empatik eğilim düzeylerinin, karar verme üzerinde etki gücünü belirlemek için basit doğrusal regresyon analizi, katılımcıların demografik bilgilerine göre ölçekler arasındaki farklılıkları tespit etmek için ikili guruplar için bağımsız örneklem t-testi ile üç ve daha fazla guruplar için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) testleri kullanıldı. Sonuç olarak; Empatik eğilim düzeylerinin karar verme stillerinden karar vermede özsaygı üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olmadığı dikkatli karar verme, kaçıngan karar verme, erteleyici karar verme, panik karar verme üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Etki gücü ve yönü incelendiğinde dikkatli karar verme üzerinde pozitif yönde kaçıngan karar verme, erteleyici karar verme, panik karar verme üzerinde negatif yönde bir etkiden söz edilebilir. Empatik eğilimler ile problem çözme arasında negatif yönde anlamlı ilişkiler olduğu empatik eğilimlerin problem çözme üzerinde negatif bir etkiye sahip olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This research was conducted to examine the effect of empathic tendency levels of active volleyball referees in Turkey on their decision-making and problem-solving skills. While the universe of the study consists of 494 referees who are actively working in the 2021-2022 season affiliated to the Turkish Volleyball Federation, the sample group consists of 230 referees who participated in the research according to the principles of volunteerism. For the collection of data,“Empathic Tendency Scale”developed by Dökmen (1988) to measure the level of empathy in people's daily lives,“Decision Making Scale”developed by Deniz (2004), developed by Mann et al., (1998), developed by Deniz (2004), and“Problem Solving Inventory”developed by Şahin, Şahin and Heppner (1993) and adapted into Turkish by Şahin, Şahin and Heppner (1993) were used. The obtained data were analyzed with IBMSPSS 26.0 package program. In the analysis of the data, correlation analysis was used to determine the level of relationship between the scales, simple linear regression analysis to determine the power of empathic tendency levels on decision making, independent sample t-test for binary groups to detect differences between scales according to the demographic information of the participants, and one-way analysis of variance (ANOVA) tests for groups of three and more were used. As a result; It was found that empathic tendency levels did not have a significant effect on self-esteem in decision-making from decision-making styles to careful decision-making, avoidant decision-making, procrastinating decision-making, panic decision-making. When the power and direction of influence are examined, a negative effect on positive avoidant decision-making, procrastinating decision making, panic decision-making can be mentioned. It has been observed that there are significant negative relationships between empathic tendencies and problem solving, and empathic tendencies have a negative effect on problem solving.