An analysis of face-to-face education versus emergency-remote teaching: Readiness of ELT teacher trainees
Yüz yüze eğitim ile uzaktan eğitim karşılaştırmalı analizi: İngilizce öğretmeni adaylarının hazır bulunuşlukları
- Tez No: 767739
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM KARATEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Mart 2020'de COVID-19 adlı virüsü pandemi ilan ettiğinden beri, tüm dünyadaki eğitim sistemi tamamen durma noktasına geldi. Bu beklenmedik durum değişikliğinden olumsuz etkilenen ülkelerden biri de Türkiye oldu. Eğitimin aksamaması için birdenbire acil uzaktan eğitim (AUE) kullanılmaya başlanmış ve neredeyse tüm ülkeler eğitime dijital cihazlardan erişim sağlayan bu alternatif sistemi benimsemiştir. Türkiye'deki öğretmen yetiştiren kurumlar da bu aşamada AUE'ye geçmiştir. Eğitimin dijitalleşmesiyle birlikte İngilizce Öğretmenliği bölümlerinde okuyan öğretmen adayları için dijital kullanıcı olmak daha fazla önem kazanmıştır. Bu nedenle, bu çalışma ilk olarak İngilizce Öğretmenliği adaylarının acil-uzaktan eğitim deneyimlerini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmada ayrıca üniversite 2., 3. ve 4. sınıf öğretmen adaylarından AUE deneyimlerini ve bakış açılarını salgın öncesi yüz yüze eğitim deneyimleriyle karşılaştırmaları istenmiştir. İkinci olarak, bu aşamada öğretmen adaylarının teknik imkânları ve dijital yeterlilikleri ile hazırbulunuşluk üzerindeki etkileri analiz edilerek, katılımcıların AUE'ye yönelik hazır bulunuşlukları ve algıları irdelenmiştir. Araştırma, 2020-2021 eğitim-öğretim yılı güz döneminde, Türkiye genelinde ikinci, üçüncü ve dördüncü sınıflarında öğrenim gören 194 İngilizce öğretmeni adayı ile gerçekleştirilmiştir. Bu karma yöntemli tez çalışması, önemli bilgileri ortaya çıkarmak ve böylece kapsamlı ve ayrıntılı bir çerçeve sağlamak için dört ölçek ve yarı yapılandırılmış bir görüşme uygulamıştır. Nicel veriler betimleyici istatistikler, bağımsız örnekler t-testi ve SPSS'de tek yönlü ANOVA analizi ile analiz edilirken, nitel veriler deşifre edildi, kodlandı ve bir akış şeması ile sunuldu. Bulgular, acil uzaktan eğitimin İngilizce öğretmen adaylarının deneyimlerini, yüz yüze bağlam seçimlerini, çevrimiçi öğrenmeye hazır oluşunu ve uzaktan öğrenme algılarını ne ölçüde şekillendirdiğini gösterdi. Öğretmen adayları, AUE deneyimleri hakkında tarafsız görüşler belirtseler de, yüz yüze eğitimi tercih etme eğiliminde olmuşlardır. Ayrıca, öğretmen adaylarının AUE'ye yönelik algılarından, teknik fırsatlardan ve dijital yeterliliklerden etkilenmemiş gibi görünen orta düzeyde bir AUE hazır bulunuşluk sergiledikleri görülmektedir. Bunun nedeni, öğretmen adaylarının karantinadan önce dijital cihazların kullanımına zaten aşina olmalarıdır. Bu nedenle, bu faktörler AUE'ye genel olarak hazır olmalarını önemli ölçüde etkilememiştir. Çalışma ayrıca Türkiye'de öğretmen yetiştiren kurumlarda AUE'nin güçlü ve zayıf yönlerini de rapor etmiştir. Çalışmanın sonuçları, öğretmen eğitimi programlarına ve öğretmen eğitmenlerine, onları yakın gelecekte dijital eğitim teknolojilerinin daha geniş kullanımına nasıl daha iyi hazırlanacağına dair çıkarımlar sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
Since World Health Organization (WHO) declared the virus called COVID-19 a pandemic in March 2020, the education system all around the world has gone into a total shutdown. Turkey was one of the countries that were negatively affected by this unexpected change of context. Emergency-remote teaching (ERT) was suddenly introduced to prevent the disruption of education and almost all countries adopted this alternative system that allows access to education through digital devices. Turkish teacher education institutions also switched to ERT during this phase. With the digitalization of education, being well equipped with digital users has gained more importance for student teachers studying in the English Language Teaching departments. Thus, the present study first aimed to find out the emergency-remote teaching experiences of ELT student teachers. The study also asked the 2nd, 3rd and 4th year students teachers to compare their ERT experiences and perspectives with that of the face-to-face education experiences they had before the epidemic. Secondly, the participants' readiness for and perceptions of ERT were scrutinized alongside analyzing the factors of student teachers' technical possibilities and digital competencies with their effect on readiness during this phase. The research took place in the fall semester of the 2020-2021 academic year, consisting of 194 English teacher candidates in their second, third and fourth years throughout Turkey. This mixed-method thesis study implemented four scales and a semi-structured interview to elicit rich information and thus provide a comprehensive and elaborate framework. Quantitative data were analyzed through descriptive statistics, independent samples T-test and one-way ANOVA analysis in SPSS while the qualitative data were transcribed, coded and presented with a flow chart. The findings showed the extent to which emergency-remote teaching shaped English student teachers' experiences, choices for a face-to-face context, readiness for online learning and remote learning perceptions. Although student teachers indicated neutral opinions about their ERT experiences, they are inclined to prefer face-to-face education. In addition, student teachers seem to exhibit a moderate level of readiness for ERT, which seems not to have been influenced by their perception of ERT, technical opportunities and digital competencies. The reason for this fact is that student teachers have already been familiar with the use of digital devices before the lockdown. Therefore, these factors did not have any significant effect on their overall readiness for ERT. The study also reported the strengths and weaknesses of the ERT in Turkish teacher training institutions. The results of the study have provided implications for teacher education programs and teacher educators regarding how better prepare them for wider use of digital educational technologies in the near future.