A retrospective look towards the success of online education during Covid-19 shutdown in the eyes of the teachers
Öğretmenlerin gözünden Kovid-19 sürecindeki online eğitimin başarısına yönelik, geriye dönük bir bakış
- Tez No: 767741
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LEVENT UZUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
2020-2021 yıllarında gerçekleşen pandemi sürecinde yüz yüze eğitime ara verilmiş; televizyon ile desteklenen ancak temelde bilgisayar, telefon ve tabletler üzerinden internet aracılığıyla gerçekleştirilen bir uzaktan eğitim dönemine girilmişti. Bu dönemde yapılan çalışmalar bu uzaktan, online eğitimin teknolojik cihazlara ulaşım veya internet erişimi gibi sorunları bulunmakla beraber, genel olarak tatmin edici bir başarıya ulaştığını ifade etmiştir. Bu dönemin ardından gelen 2021-2022 eğitim öğretim yılında yüz yüze eğitim yeniden başlamıştır. Bu dönemde bazı öğretmenler, önceki yüz yüze eğitim dönemlerinde karşılaşmadıklarını ifade ettikleri bazı sorunlar ifade etmişlerdir. Bu araştırmanın amacı, yüz yüze eğitim döneminde öğretmenlerin geriye dönük bakış açılarını toplamak ve uzaktan eğitime karşı olan memnuniyet düzeylerini ölçmek, uzaktan eğitimde yaşandığını düşündükleri sorunları öğrenmek, pandemi sonrası yüz yüze eğitim sürecinde karşılaştıkları ve uzaktan eğitim sürecinin bir sonucu olarak gördükleri sorunları öğrenmek, ve bu sorunların katılımcıların bulundukları bölgeye, katılımcıların yaşlarına, katılımcıların yıl bazında öğretmenlik tecrübelerine, cinsiyetlerine ve çalıştıkları okul düzeyine göre farklıklar olup olmadığını öğrenmektir. Bu araştırma Türkiye'nin tüm bölgelerinden, araştırmanın kapsadığı tüm özellikleri farklı kombinasyonlarda taşıyan toplam 146 kişiye uygulanan 29 soruluk niceliksel bir anket ve yine farklı özellikleri taşıyan toplamda 30 kişiye uygulanan 6 soruluk niteliksel bir yapılandırılmış yazılı röportaj ile niteliksel ve niceliksel sonuçları birleştiren bir karma yöntem araştırmasıdır. Araştırmanın sonuçlarına göre öğretmenler uzaktan eğitim sürecinde öğrencilerinin cihaz ve internet açısından sorunlar yaşadıklarını ve uzaktan eğitim uygulanışında zorluklar bulunduğunu, genel olarak uzaktan eğitiminden memnun kalmadıklarını belirtmişlerdir. Ayrıca pandemi sonrası dönemde kökeninin pandemi dönemine ve uzaktan eğitime dayandığı düşünülen akademik ve davranışsal sorunlar bulunduğu öğretmenler tarafından belirtilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the pandemic of 2020-2021 period face-to-face education was halted and a distance education period had started. Distance education was mainly conducted with computers, smartphones and tablets utilizing internet connections while being assisted by television. Research conducted during this era pointed out that while this distance education period had some problems like technological device accessibility or internet connection issues and some more, it overall achieved a satisfactory success. The next education year of 2021-2022 that followed this distance education period marked a return to face-to-face education. During this face-to-face education period, some teachers have expressed that they faced some issues that were not present in previous face-to-face education periods. Purpose of this research is to gather retrospective perspectives of teachers to assess their satisfaction regarding online education, to learn the problems they faced during distance education and to learn what kind of problems they have faced in post-pandemic face-to-face education period that they think was stemming from distance education period. It is also aimed to learn if there is a difference between problems participants expressed regarding regions they work, their ages, their experience in terms of years, their gender and school level they work at. This research was conducted by a 29-question quantitative questionnaire that was applied to 146 participants from all regions of Turkey, who had all features this research involved in different combinations, and a 6-question qualitative structured written interview form that was applied to 30 participants who again had different demographics that fit for aims of the research. Therefore, as a combination of qualitative and quantitative methods, this work is considered mixed-method research. According to results of this work, teachers have noted that there were technological issues like device availability and internet connections and overall, it was hard to conduct distance education, also teachers were not particularly satisfied of distance education. They also expressed that there were academic and behavioural problems that they think as based on distance education period and lockdowns.