Değişen deprem yönetmenliklerinin bina performans ve maliyetlerine etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of changing earthquake regulations on building performance and costs
  1. Tez No: 767757
  2. Yazar: MUHAMMED ÖMER ŞENER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında betonarme binalarda TDY-2007 ve TBDY-2018 deprem yönetmenliklerindeki değişiklikler sonucunda oluşan performans farklarıyla maliyetlerin karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bu amaçla mod-1 mod-2 mod-3 mod-4 mod-5 mod-6 betonarme yapılar ile toplam 6 modelleme üzerinde IDACAD statik paket programıyla çizimler yapılmış ve deprem performans analizleri hesaplatılmıştır. Kaba inşaat metrajları çıkartılıp maliyet hesapları yapılarak her binanın yönetmenlik değişikliği ile yaşadığı analiz değişimleri ve maliyetleri karşılaştırılmıştır. Sonuç olarak bu tez çalışmasında ile TBDY-2007 ve TBDY-2018 deprem yönetmenlikleri değişikleri ile betonarme yapılarda performans analizindeki değişimler gözlemlenip maliyetlere nasıl etkidiği belirlenmiştir. Her iki deprem yönetmeliğine göre yapılan analiz verilerine incelendiğimde, seçilen örneklerden bina kat adedinin artmasıyla maliyetlerde göreceli artışlar meydana gelirken yapı performanslarında iyileşmeler gözlenmiştir. Bu tez çalışması için seçilen yapı örneklerindeki maliyet farklılıkları sırasıyla %1.29, %24.86, %31,06 oranlarında oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In In this thesis, it is aimed to compare the performance differences and costs in reinforced concrete buildings as a result of the changes in the earthquake regulations of TDY-2007 and TBDY-2018. For this purpose, mod-1 mod-2 mod-3 mod-4 mod-5 mod-6 reinforced concrete structures and 6 models in total were drawn with IDACAD static package program and earthquake performance analyzes were calculated. The rough construction quantities were extracted and cost calculations were made, and the analysis changes and costs experienced by each building with the change in the directive were compared. As a result, in this thesis study, the changes in the TBDY-2007 and TBDY-2018 earthquake regulations and the changes in the performance analysis of reinforced concrete structures were observed and how they affected the costs was determined. Examining the analysis data made according to both earthquake codes, among the selected examples, with the increase in the number of floors of the building, there was a relative increase in the costs, while improvements in the building performances were observed. It was determined that the cost differences in the building samples selected for this thesis were 1.29%, 24.86% and 31.06%, respectively.