İleri baba yaşının oksidatif stres, DNA fragmantasyonu, kromatin yapı ve PARP proteininin ekspresyon seviyelerine olan etkisi
The effect of advanced paternal age on oxidative stress, DNA fragmantation, chromatin structure and expression levels of PARP protein
  1. Tez No: 767770
  2. Yazar: AYLİN YAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN DEMİROĞLU ZERGEROĞLU, DR. ÖĞR. ÜYESİ SEDA KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Dünya Sağlık Örgütü'ne göre kısırlık, en az 12 ay boyunca korunmasız cinsel ilişkiye girmesine rağmen hamile kalamama olarak tanımlanmaktadır. İleri baba yaşı için en yaygın olarak kullanılan sınır, gebe kalma anında 40 yaş ve üstü olarak tanımlanmaktadır. Çalışmalar, yaşlanma ile oksidatif stres, DNA fragmantasyonu ve spermde kromatin bütünlüğünün bozulması arasında bir ilişki olduğunu ortaya koymaktadır. Bu çalışmada; ileri baba yaşının oksidatif stres, DNA fragmantasyonu, kromatin yapısı ve PARP protein ekspresyon düzeyleri üzerine etkileri incelenerek ileri baba yaşı ile infertilite arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmaktadır. İnfertilite nedeniyle tüp bebek merkezine başvuran hastalardan 20 ileri yaşa sahip (>40 yaş) ve 20 genç yaşa sahip (40) genç erkeklere (
Özet (Çeviri)
According to the World Health Organization, infertility is defined as the inability to get pregnant despite having frequent unprotected sexual intercourse for at least 12 months. The most commonly used limit for advanced paternal age is defined as 40 years and above at the time of conception. Studies have shown that there is a relationship between aging and oxidative stress, DNA fragmentation and disruption of chromatin integrity in sperm. In this study; it is aimed to investigate the relationship between advanced paternal age and infertility by examining the effects of advanced paternal age on oxidative stress, DNA fragmentation, chromatin structure and expression levels of PARP protein. DNA fragmentation rates were investigated by Sperm Chromatin Structure Assay (SCSA) and Annexin V/Propidium Iodide (PI) staining method; Total Oxidant Level (TOS) and Total Antioxidant Level (TAS) analysis for oxidative status determination; Toluidine Blue staining for chromatin structure determination and Immunohistochemical analysis for PARP expression level in 20 older (>40 of age) and 20 young (40) had a higher sperm chromatin integrity disruption and DNA fragmantation than younger men (