Gaucher hastalarında DNA hasarının kanserle ilişkili miRNA ifadelerinin ve immün sistem parametrelerinin araştırılması
Investigation of DNA damage cancer-related miRNA expressions and immune system parameters in gaucher patients
  1. Tez No: 767781
  2. Yazar: RAMAZAN ÜZEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN CÜCER, PROF. DR. HAMİYET ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
Gaucher hastalığı (GH), otozomal resesif özellik gösteren, en yaygın lipid depo hastalığıdır. Bu çalışmada, Gaucher hastalarında kanserle ilişkili olarak miRNA ekspresyon değişimlerinin belirlenmesi ile oksidatif DNA hasarının (8-Hidroksi-2'-Deoksiguanozin; 8-OHdG) ve mikronükleusun (MN)'un biyobelirteç olarak kullanılıp kullanılamayacağı ve ayrıca MAIT, TFH, ILC hücreleri ve IL-4, IL21, TNF-α ve IFN-γ sitokinlerinin hastalıktaki değişimleri ve patogenezindeki rolü araştırılmıştır. Tedavi gören 20 Gaucher hastası, 6 heterozigot taşıyıcı gönüllü ve kontrol grubu olarak dahastalarla aynı yaş-cinsiyette 27 sağlıklı gönüllü kişilerden alınan kan örnekleri üzerinde çalışma yapıldı. Gaucher hasta grubunun hem de GH taşıyıcı grubunun lenfositlerindeki MN, nükleoplazmik köprü (NPB), nükleer tomurcuk (NBUD), Nükleer Bölünme İndeksi (NBI) ve metafaz değerleri kontrollerle karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmedi. GH hasta ve GH taşıyıcı grubunda plazma 8-OHdG seviyeleri kontrol grubu ile kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
Gaucher disease (GD) is the most common lipid storage disease with an autosomal recessive feature. Our aim in this study were to determine miRNA expression changes associated with cancer and oxidative DNA damage (8-OHdG) and whether micronucleus (MN) can be used as a biomarker in Gaucher patients, also the changes in MAIT, TFH, ILC cells and IL-4, IL21, TNF-α and IFN-γ cytokines in the disease and their role in the pathogenesis. The study was carried out on blood samples taken from a total of 20 patients diagnosed with GD, 6 heterozygous carrier volunteers, and 27 healthy volunteers of the same age-sex as the control group. When the MN, nucleoplasmic bridge (NPB), nuclear bud (NBUD), metaphase frequencies and Nuclear Division Index (NDI) values in the lymphocytes of both the Gaucher patient group and the GD carrier group were compared with the controls, no statistically significant difference was observed. Plasma 8-OHdG levels were found to be statistically significantly higher in the GD patient and GD carrier groups when compared to the control group.