Lise fizik öğretiminde öğrencilerin güçlük çektiği konuların belirlenmesi ve çözüm önerileri
Determining the topics that students have difficulty in high school physics teaching and suggestions for solutions
  1. Tez No: 767782
  2. Yazar: YAĞMUR ÜRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PAŞA YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırmada lise fizik öğretiminde öğrencilerin güçlük çektiği konuların nedenleri ile belirlenmesi ve çözüm önerileri sunulması amaçlanmıştır. Sıralı açıklayıcı karma yöntem kullanılarak yürütülen çalışmada ilk olarak nicel sonrasında da nitel veriler toplandı. Nicel veriler öğretmenlerden kapalı uçlu sorulardan oluşan bir anket ile nitel veriler ise öğrencilerden açık uçlu sorulardan oluşan bir anket ile toplandı. Araştırmaya Doğu Anadolu'da orta ölçekli bir ilde eğitim veren 35 lise fizik öğretmeni ve 96 lise 12. Sınıf öğrencisi katıldı. Nicel verilerin analizinde betimsel istatistikler, nitel verilerde ise tematik analiz kullanıldı. Lise fizik öğretmenlerinin görüşleri ve fizik hakkında öğrencilerin görüşleri ile lise fizik konularında en çok güçlük çekilen konu ve öğrencilerden alınan görüşlerle bu zorlukların nedenleri ve çözüm önerileri tespit edildi. Analizler hem lise fizik öğretmenlerine göre hem de 12. Sınıf öğrencilerine göre lise öğrencilerinin en çok güçlük çektiği konunun“Elektrik ve Manyetizma”olduğunu gösterdi. Öğrencilerin elektrik ve manyetizmada neden güçlük çektiklerine yönelik verdikleri cevaplarla“anlaması zor, birden çok zor konu aynı dönemde, çok fazla formül var, ezber olması, karmaşık düşünmeyi gerektiriyor, öğrenci kaynaklı, soru tarzı fazla, soyut olması, uzaktan eğitim ve uzun bir konu”şeklinde temalar oluşturuldu. Öğrencilerin sundukları çözüm önerileriyle“daha fazla soru çözerek, detaylı işlenebilir, eğlenceli olmalı, mantığının kavratılması, müfredatın hafifletilmesi, sadece sınav odaklı olmamalı, sınıf mevcudunun azaltılması, somutlaştırarak, tekrar ederek”şeklinde temalar oluşturuldu.
Özet (Çeviri)
In the research, it is aimed to determine the problems that students have difficulty in high school physics teaching with their reasons and to offer solutions. In the study, which was carried out using the sequential explanatory mixed method, firstly quantitative data and then qualitative data were collected. Quantitative data were collected from teachers with a questionnaire consisting of closed-ended questions, and qualitative data were collected from students with a questionnaire consisting of open-ended questions. 35 high school physics teachers and 96 high school 12th grade students who teach in a medium-sized city in Eastern Anatolia participated in the research. Descriptive statistics were used in the analysis of quantitative data, and thematic analysis was used in qualitative data. The reasons for these difficulties and solution suggestions were determined by the opinions of high school physics teachers and the opinions of students about physics, the most difficult subjects in high school physics subjects, and the opinions received from students. The analyzes showed that“Electricity and Magnetism”was the most difficult subject for high school students, according to both high school physics teachers and 12th graders. With the answers given by the students about why they have difficulties in electricity and magnetism“it is difficult to understand, more than one difficult subject at the same time, there are too many formulas, it is memorization, it requires complex thinking, it is student-based, the question style is too much, it is abstract, it is distance education and it is a long subject”themes were created. With the solution suggestions offered by the students“by solving more questions, it can be processed in detail, it should be fun, the logic should be understood, the curriculum should be lightened, it should not be only exam-oriented, the class size should be reduced, by concretizing and repeating”themes were created.