Pelvik kuşak ağrısı olan ve olmayan gebelerde spinal postür, kinezyofobi, ağrı felaketleştirme ve dizabilitenin karşılaştırılması
Comparison of spinal posture, kinesiophobia, pain catastrophizing and disability in pregnant women with and without pelvic girdle pain
- Tez No: 767795
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİYE ÖZENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmanın amacı pelvik kuşak ağrısı olan ve olmayan gebelerde spinal postür, kinezyofobi, ağrı felaketleştirme ve dizabilitenin karşılaştırılmasıydı. Çalışmaya toplamda 54 gebe kadın dahil edildi. Gebeler pelvik kuşak ağrısı olan (n=27) ve pelvik kuşak ağrısı olmayan (n=27) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Gebelerin fiziksel ve sosyodemografik özellikleri sorgulandı. Gebelerin pelvik kuşak ağrısı Pelvik Kuşak Anketi ile, ağrı şiddeti Vizüel Analog Skala ile, ağrı felaketleştirme derecesi Ağrı Felaketleştirme Ölçeği ile, ağrı aktivite paternleri Ağrı Aktivite Paternleri Ölçeği ile, dizabilite dereceleri Oswestry Dizabilite İndeksi ile, kinezyofobileri Tampa Kinezyofobi Ölçeği ile değerlendirildi. Gebelerin sagital postürlerini değerlendirmek için Spinal Mouse kullanıldı. Gebelerin sakrum- kalça, torakal açı, uzunluk değerleri ve kinezyofobi değerleri her iki grupta da benzer bulundu (p>0,05). Pelvik kuşak ağrısı olanların VAS skorları daha yüksekti (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare spinal posture, kinesiophobia, pain catastrophizing and disability in pregnant women with and without pelvic girdle pain. A total of 54 pregnant women were included in the study. The pregnant women were divided into two groups as those with pelvic girdle pain (n=27) and those without pelvic girdle pain (n=27). The physical and sociodemographic characteristics of the pregnant women were questioned. Pregnant women's pelvic girdle pain was evaluated with the Pelvic Girdle Questionnaire, pain intensity with the Visual Analog Scale, pain catastrophizing degree with the Pain Catastrophizing Scale, pain activity patterns with the Pain Activity Patterns Scale, disability degrees with the Oswestry Disability Index, and kinesiophobia with the Tampa Kinesiophobia Scale. Spinal Mouse was used to evaluate the sagittal postures of pregnant women. Sacrum-hip, thoracic angle, length values and kinesiophobia values of the pregnant women were found to be similar in both groups (p>0.05). Those with pelvic girdle pain had higher VAS scores (p0.05).