Çevrimiçi öğrenme ortamlarında yeni nesil sorulara dayalı fen öğretimi yaklaşımının öğrencilerin akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerine etkisi
The effect of a new generation of question-based science teaching approach on academic success and scientific process skills of students in online learning environments
- Tez No: 767794
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, çevrimiçi öğrenme ortamlarında yeni nesil sorulara dayalı fen öğretimi yaklaşımının öğrencilerin akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaca yönelik olarak deney grubuna“Işığın Madde ile Etkileşimi”ünitesince Fen Öğretim programında yer verilen 6 haftalık süre boyunca yeni nesil sorular sorulmuş ve çözülmüştür. Çalışmada karma yöntem araştırma desenlerinden gömülü desen kullanılmıştır. Araştırma, 7.sınıfta öğrenim gören 37 öğrenci ile yapılmıştır. Bu öğrencilerin 18'i deney grubunda, 19'u kontrol grubunda yer almaktadır. Çevrimiçi ortamda Fen Bilimleri Dersi Öğretim Programı doğrultusunda konu anlatılmış, videolar izletilmiş, bilgisayar destekli uygulamalarla ünite işlenmiştir. Deney ve kontrol grubu öğrencilerine“Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı Testi”ve“Bilimsel Süreç Beceri Testi”ön test – son test olarak uygulanmıştır. Ayrıca deney grubundaki öğrencilerden maksimum çeşitlilik örneklemesi yoluyla ön test – son test arasında en fazla ve en az artış gösteren toplam 8 öğrenci seçilmiştir. Bu öğrencilerin yeni nesil sorular hakkında düşüncelerini belirlemek amacıyla yarı-yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Araştırmadan elde edilen nicel bulgulara göre; deney ve kontrol grubu öğrencilerinin“Işığın Madde ile Etkileşimi Akademik Başarı”ve“Bilimsel Süreç Becerileri”ön testlerinden aldıkları puanlar arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık bulunmamaktadır. Akademik başarı son testinde grupların istatistiksel olarak anlamlı şekilde farklılaştığı sonucuna ulaşılmıştır. Deney grubunun akademik başarılarının daha fazla arttığı görülmüştür. Bilimsel süreç becerileri son test sonuçlarında kontrol grubunda bir farklılaşma görülmezken deney grubunda anlamlı bir farklılığın olduğu tespit edilmiştir. Deney grubunda akademik başarı ve bilimsel süreç becerilerinde görülen anlamlı farklılığın öğrencilere yöneltilen yeni nesil sorulardan kaynaklandığı düşünülmektedir. Yeni nesil soruların öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini geliştirmelerine katkısı olduğu ve akademik başarılarını daha fazla arttırdığı sonucuna ulaşılabilir. Nitel bulgulara göre yeni nesil soruların öğrencilerin alışık olmadığı soru tarzı olduğu, soruların uzun ve düşünmeye yönelik olduğu bu nedenle zorlandıkları sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to investigate the effect of new generation question-based science teaching approach on students' academic success and scientific process skills in online learning environments. For this purpose, new generation questions were asked and solved during the 6-week period included in the Science Education program by the“Interaction of Light with Matter”unit. Embedded design, one of the mixed method research designs, was used in the study. The research was conducted with 37 students studying in the 7th grade. Eighteen of these students are in the experimental group and 19 are in the control group. In the online environment, the subject was explained in line with the Science Curriculum, videos were watched, and the unit was processed with computer-aided applications.“The Interaction of Light with Matter Academic Achievement Test”and“Scientific Process Skill Test”were administered to the experimental and control group students as pre-test and post-test. In addition, 8 students who showed the highest and least increase between the pre-test and post-test were selected through maximum variation sampling from the students in the experimental group. Semi-structured interviews were conducted to determine the thoughts of these students about the new generation questions. According to the quantitative findings obtained from the research; There is no statistically significant difference between the scores of the experimental and control group students from the“Interaction of Light with Matter Academic Achievement”and“Scientific Process Skills”pre-tests. In the academic achievement post-test, it was concluded that the groups differed statistically significantly. It was observed that the academic achievement of the experimental group increased more. While no difference was observed in the control group in the post-test results of scientific process skills, it was determined that there was a significant difference in the experimental group. It is thought that the significant difference in academic achievement and scientific process skills in the experimental group stemmed from the new generation questions directed to the students. It can be concluded that new generation questions contribute to the development of students' scientific process skills and increase their academic success more. According to the qualitative findings, it was concluded that the new generation questions were the type of questions that the students were not accustomed to, that the questions were long and thought-oriented, therefore they had difficulties.