Voltage management on active low voltage distribution network with nanogrid approach
Nanogrid yaklaşımıyla aktif alçak gerilim dağıtım şebekesi üzerinde gerilim yönetimi
- Tez No: 767796
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enerji Sistemleri İşletim ve Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu tezin amacı, bir alçak gerilim dağıtım şebekesinde nano şebeke yaklaşımı ile öncelikle fotovoltaik, batarya depolama sistemi ve elektrikli araçlar olmak üzere dağıtılmış enerji kaynaklarını dikkate alarak gerilim yönetimi için yeni stratejiler geliştirmek ve değerlendirmektir. Dağıtım sistemi operatörü için şebeke işleyişini iyileştirmek ve nano şebeke sahiplerinin işletme maliyetlerini en aza indirmek, tartışılacak iki özel faydadır. Şebeke işletimini iyileştirmek için adil kısıtlamalarla optimum güç akışı gerçekleştirilir. Ayrıca, karma tamsayılı doğrusal programlama, dağıtım sistemi operatörü merkezi kontrolörü tarafından sağlanan optimum güç akışı sonuçlarına bağlı olarak aktif bir dağıtım ağı içindeki nano şebekelerin işletme maliyetini iyileştirmek için bu çalışmada kullanılmıştır. Önerilen yaklaşımımızı test etmek için bir IEEE Avrupa alçak gerilim test besleyicisi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
The goal of this thesis is to develop and evaluate novel strategies for voltage management by considering distributed energy resources (DER), primarily photovoltaic (PV), battery storage system(BSS) and electric vehicle (EV), with a nanogrid (NG) approach in a low voltage distribution network (LVDN). Improving network functioning for distribution system operators (DSO) and minimizing the operation cost of NGs owners are two specific benefits to be discussed. Optimal power flow (OPF) with fair constraints is to improve network operation. Moreover, mixed integer linear programming (MILP) is used to improve the operation cost of the NG inside an active distribution network (ADN) depending on the OPF results provided by the distribution system operator central controller (DSOCC) in this study. IEEE European low voltage test feeder has been handled to test our proposed approach.