Farelerde deneysel oluşturulan ehrlich asites karsinomanın sağaltımında ozon terapi ve kemoterapinin etkinliğinin karşılaştırılması
Comparison of efficacy ozone therapy and chemotherapy on experimentally erhlich asites carsinoma on mice
- Tez No: 767813
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM GÜZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cerrahi (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cerrahi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Kanser, üzerinde araştırmaların en çok yapıldığı hastalıklardan biridir. Kanser sağaltımında birçok tedavi metodu birlikte kullanılarak, tam iyileşmenin sağlanması amaçlanır. Kemoterapi ve radyoterapi gibi uygulamalar, belirli bir süreden sonra tek başına yeterli etkiyi oluşturmaz. Çünkü zamanla tümörde gelişen hipoksi, kemoterapi ve radyoterapinin etkinliğini azaltır. Bu nedenle hipoksi, tümör tedavileri için kilit noktalardan birisi olmuştur. Ozon oksijenden 10 kat daha fazla doku oksijenizasyonu sağlama yeteneğine sahip bir gazdır. Bu özelliği nedeniyle, son zamanlarda hipoksik dokuların oksijenlenmesini sağlamak amacıyla kullanılmaya başlanmıştır. Bu deneysel doktora tez çalışması, ozonun tümörlerde oluşan hipoksiyi azaltmak ve böylelikle büyüme faktörlerinin salınımını da en az düzeye getirmek ve sonuçta tümör sağaltımında etkinlik düzeyinin artırılabilmesi düşüncesiyle tasarlanmıştır. Bu in vivo çalışmada, 44 adet Babl-c ırkı erkek fare kullanıldı ve 5 farklı deney grubu oluşturuldu. Çalışma öncesi, Ehrlich asites karsinoma'nın, asites formu oluşturulmuş donör farelerden elde edilen ve tümör hücrelerini içeren sıvı hazırlandı. Tümör sıvısı farelerin (n=37) ense bölgelerine, deri altı olacak şekilde enjekte edilerek, tümör oluşumu sağlandı. Sham grubu (n= 7), ilk grup olarak belirlendi. Bu gruba tümör uygulaması yapılmadı ve herhangi bir deneysel girişimde bulunulmadı. Kontrol grubuna (n=7), rektal insüflasyonla hava ve intraperitoneal (İP) serum fizyolojik enjeksiyonu yapıldı. Ozon grubuna (n=10), ozon+oksijen karışımı 50 µg/ml dozunda rektal insüflasyon ile uygulandı. Kemoterapi grubuna (n=10) ise 3 mg/kg doksurubisin, İP olarak verildi. Ozon+kemoterapi grubuna (n=10) ozon+oksijen karışımı rektal insüflasyonla uygulanırken, doksurubisin 3 mg/kg dozunda IP uygulandı Ozon uygulamaları iki günde bir, kemoterapi uygulamaları üç günde bir tekrarlandı ve 15. günde bütün denekler sakrifiye edildi. Ozonun bu çalışmadaki etkinliği VEGF, PDGF, FGF ve TGF gibi büyüme faktörlerinin değişimi, immunohistokimyasal boyama ile serum TNF-α değerindeki değişim ELISA yöntemiyle, kaspaz-3 ve apopitosisdeki değişiklikler Tunnel metodu aracılığıyla değerlendirildi. Çalışma sonucunda büyüme faktörlerindeki ve serum TNF-α düzeyindeki değişiklikler istatistiksel olarak kendi aralarında kıyaslandı. Sonuçların istatistiki olarak anlamlı bulunmadığı belirlendi. Ancak ozon grubu apopitozis açısından değerlendirilip, diğer gruplarla kıyaslandığında, apopitozis miktarındaki artış istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Çalışma sonunda tümör sağaltımı için uygulanan ozon terapinin, apoptozisi arttırmak suretiyle tümörün büyümesini azaltabileceği kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
Cancer is the disease which the most research has been done on. It is aimed to achieve total remission by using many treatment methods together. After a certain time, applications such as chemotherapy and radiotherapy cannot produce a sufficient effect as a alone. Hypoxia is one of treatment failure reasons that develops in the tumour over time.e tumor over time. A hypoxia Reduces effectiveness of chemotherapy and radiotherapy. Therefore, hypoxia has been one of the key points for tumor treatments. The ozone has the ability to create 10 times more oxygenation than oxygen. It has recently been used for hypoxic tissues with this feature. In our experimental study, it was designed with the thought that ozone would affect on release of growth factors by reducing hypoxia in tumors. For this purpose, 44 Babl-c breed ,male mice were used in our in vivo study. In 37 of mice, tumors were formed by subcutaneous injection of Ehrlich acid tumor fluid, taken from abdomen of the donor mouse(n=2), into the skin of the behind side of mice neck. Mice were totally divided in 5 groups. Sham group (n= 7) was determined as the first group. Tumor application and any experimental procedure were not applied to this group. The control group (n=7) received air via rectal insufflation and IP saline injection The ozone+oxygen mixture was administered at a dose of 50µg/ml by rectal insufflation in the ozone group (n=10). While ozone+oxygen mixture was administered by rectal insufflation to the ozone+chemotherapy group (n=10), doxorubicin was administered at a dose of 3 mg/kg intraperitoneally. In the chemotherapy group (n=10), 3 mg/kg doxorubicin was administered as IP. Ozone applications were repeated every two days, chemotherapy applications were repeated every three days, and all subjects were sacrificed on the 15th day. The efficacy of ozone in this study was evaluated by the change of growth factors levels such as VEGF, PDGF, FGF and TGF by immunohistochemical staining and the change in serum TNF-α value by ELISA method, and the changes in caspase-3 and apoptosis by Tunnel method. As a result of the study, changes in growth factors and serum TNF-α were not found to be statistically significant when compared with each other. However, when the ozone group was evaluated in terms of apoptosis and compared with the other groups, the increase in the amount of apoptosis was found to be significant. It was concluded that ozone can reduce tumor growth by increasing apoptosis