Investigation of the structural behavior of steel fiber reinforced concrete shear walls exposed to horizontal loads with ANSYS program
Yatay yüklere maruz olan çelik elyaf takviyeli betonarme duvarların yapısal davranışlarının ANSYS programı ile incelenmesi
  1. Tez No: 767819
  2. Yazar: JIHAD MAHMOUD ABDELGAWAD MOHAMED ALI JIHAD MAHMOUD ABDELGAWAD MOHAMED ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ HASGÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Betonarme duvarlar, yüklerin neden olduğu yüksek gerilimlere dayanma yetenekleri nedeniyle, özellikle yüksek binalar olmak üzere bina inşaatı alanındaki en önemli uygulamalardan biri olarak kabul edilir. Bu nedenle, bu araştırmanın amacı, yatay kuvvetlerin varlığında meydana gelen deformasyon miktarını keşfetmek için fiber çelik ile güçlendirilmiş perde duvarların yeteneklerini araştırmaktır. Araştırmada yapılan çalışmalar iki aşamaya ayrılmıştır. İlk aşama, numunelerin mekanik özellikleri için gerekli verileri elde etmek için beton küp numunelerinin test edilmesidir. İkincisi ise ANSYS programı kullanılarak simülasyon çalışmasıdır. İnşaat mühendisliği işlerinde normal kullanımı simüle etmek için farklı yükseklikteki duvarlar test edilmiş ve farklı yanal kuvvet değerlerine tabi tutulmuştur. Sonuçlar, fiber çelik ile güçlendirilmiş duvarlar için maksimum yatay yükün, normal beton duvarlar için yatay yük değerlerini aştığını, eğilme kapasitesi veya kesme dayanımı açısından güvenli olduğunu göstermiştir. İncelenen iki durum için gerçekleştirilen FE analitik testleri, beton perde duvarlarda yük deformasyon tepkisi ve nihai yük davranışının uyumlu olduğunu göstermektedir. Çalışma ayrıca optimum kohezyonun, çelik liflerin yüksek bir yükleme etkisi ile perde duvarın betonuna eklenmesi olduğunu göstermiştir. Sayısal modelin orta hat distorsiyonu, aynı distorsiyon davranışını gösteren deneysel verilerle karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reinforced concrete walls are considered one of the most important applications in the field of buildings construction, especially tall buildings, because of their ability to withstand high stresses caused by loads. Therefore, the purpos of this research is to investigate the capabilities of shear walls reinforced with fiber steel to discover the amount of deformations that occur in the presence of horizontal forces. The work in the research was divided into two phases. The first phase is to test the samples of concrete cubes to obtain the necessary data for the mechanical specifications of the samples. The second is the work of simulations using the ANSYS program. Walls of different heights were tested and subjected to different values of lateral forces to simulate normal use in civil engineering works. The results showed that the maximum horizontal load for walls reinforced with fiber steel exceeds the horizontal load values for ordinary concrete walls, safe in terms of bending capacity or shear strength. FE analytical tests performed for the two studied cases indicate that the load deformation response and final load behavior in concrete shear walls are in agreement. The study also showed that the optimal cohesion is when steel fibers are added to the concrete of the shear wall with a high loading effect. The midline distortion of the numerical model was compared with the experimental data, which showed the same distortion behavior