eTwinning faaliyetleri ve 21. yüzyıl eğitim ve öğretim becerileri ilişkisi
Relationship between eTwinning activities and 21st century education and training skills
  1. Tez No: 767818
  2. Yazar: FERİDE BAŞAK BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRÜ ADA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
21. yüzyıl, hızlı teknolojik gelişmeler, bilginin hızla yayılması, ekonomik ve kültürel değerlerin küreselleşmesi, artan hareketlilik ve esneklik, azalan güvenlik ve belirsizlik çağı olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu çağın öğrencileri tam olarak belli olmayan bir geleceğe hazırlanmak durumundadırlar ve teknolojik yeniliklerin hızla büyümesi göz önüne alındığında, eğitimin bu yeniliklere uyum sağlaması gerekmektedir. Yaratıcılık, eleştirel düşünme, esneklik, medya ve bilgi iletişimine hazırlık, olağanüstü değişime uyum sağlama, değişimi yönlendirme gibi yetkinlikler ön plana çıkmaktadır. Teknolojik okuryazarlık gibi temel beceriler de dâhil olmak üzere bireylerin 21. yüzyıl becerilerinde ustalaşmaları gerekmektedir. eTwinning örneğine benzer şekilde, proje tabanlı çalışmaların eğitim öğretim sürecinde yürütülmesi, öğretim alanlarının zenginleştirilmesini sağlayıp öğretmenlerin ve öğrencilerin yeni yüzyıl becerilerini destekleyerek, ihtiyaç duyulan yetkinliklerin eğitimle bütünleşmesini kolaylaştıracağı düşünülmektedir. Öğrencilerin günlük yaşamlarını kolaylaştırmak ve onları yarının iş dünyasına hazırlamak eğitimin en önemli hedeflerinden biridir. Bu bağlamda öğretmenler, 21. Yüzyıl becerilerini geliştirmek ve ölçmek için kullanabilecekleri araç ve yöntemler konusunda desteklenmelidir. eTwinning Faaliyetlerine katılan eğitimcilerin 21.yüzyıl eğitim ve öğretim becerilerine sahip olma düzeyininin belirlenmesini hedefleyen bu çalışmada deneysel olmayan araştırma yöntemlerinden Betimsel (Tarama) Kesitsel deseni kullanılmıştır. Araştırmada Valtonen ve diğerleri (2017) tarafından geliştirilmiş olan ve Alpaslan ve diğerleri (2021) Türkçeye uyarlanmış, geçerlilik ve güvenirliği test edilmiş, 21-59 yaşları arasındaki öğretmenlere uygulanmak üzere geliştirilen“21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında Teknolojik Pedagojik Alan Bilgisi (TPAB) Ölçeği”kullanılmıştır. Ölçek; 38 soru ve 6'lı likert (1=Bilgi eksikliğim çok fazla, 6=Bilgi düzeyim çok iyi) olmak üzere yedi alt boyuttan oluşmaktadır. Verilerin düzenlenmesinde Microsoft Excel 2016 programı, verilerin analizinde Microsoft SPSS 25.0 programı kullanılmıştır. Verilerin normal dağılıma uygun olup olmadıklarına bakmak için Kolmogorov Smirnov testi sonuçları, Shapiro-Wilks Testi sonuçları, çarpıklık ve basıklık değerleri ve histogram grafikleri incelenmiştir. Yapılan analiz sonuçlarına göre Bursa ilinde aktif olarak eTwinning projeleri yürüten öğretmenlere uygulanan 21. Yüzyıl Becerileri Kapsamında TPAB ölçek sonuçlarının“yüksek derecede güvenilir”olduğu tespit edilmiştir Araştırma bulgularına göre öğretmenlerin 21. yüzyıl becerileri kapsamında TPAB düzeylerinin iyi düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin demografik verileri incelendiğinde büyük bölümünün (%57,7) 36-45 yaş aralığında olduğu tespit edilmiştir. Çalışmaya katılan öğretmenler arasında 46-55 yaş aralığında bulunanların Pedagojik Bilgilerinin, lise kademesine görevlilerin Pedagojik Alan Bilgisi düzeylerinin ve Alan Bilgisi düzeylerinin ileri seviyede olduğu tespit edilmiştir. En yüksek TPAB düzeyine sahip öğretmenlerin, demografik değişkenlar bazında, 46-55 yaş aralığında, sınıf öğretmeni ve ilkokul kademesinde görev alan öğretmenler olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The 21st century is an era of technical change and development that is progressing at a great pace, rapid dissemination of knowledge, globalization of economic and cultural values, increased mobility and flexibility, diminishing security and uncertainty. Students of this age have to prepare for an unpredictable future, and given the rapid growth of technological innovations, education needs to adapt to these innovations. Competencies such as creativity, critical thinking, flexibility, preparation for media and information communication, adaptation to extraordinary change, and directing change come to the fore. They need to master the 21st century skills It is thought that carrying out project-based studies in education, such as eTwinning activities, will make it easier to integrate the needed competencies into education by enriching the teaching fields and supporting the new century skills of teachers and students. One of the most essential goals of education is to make everyday life easier for students and to make them be prepared for their future lives. In this study, which aims to identify the level of 21st century education and training skills of educators participating in eTwinning Activities, the Descriptive (Screening) Cross-sectional pattern of non-experimental research methods was used.“Technological Pedagogical Content Knowledge (TPACK) Scale in the scope of 21st Century Skills”was used in the research. The scale was developed by Valtonen et al. (2017) and adapted into Turkish by Muhammet Mustafa ALPASLAN, Özgür ULUBEY, and Rıdvan Ata (2021), the validity and reliability of the test was developed to be applied to teachers between the ages of 21-59 was used. According to the research findings, it has been determined that teachers' TPACK levels are at a good level within the scope of 21st century skills. In addition, when the demographic data of the teachers were examined, it was determined that most of them (57.7%) were between the ages of 36-45. Moreover, it was determined that among the teachers who participated in the study, the Pedagogical Knowledge of those aged between 46-55, and the Pedagogical Content Knowledge and Content Knowledge levels of the high school staff were at a very good level. , Based on demographic variables, the teachers with the highest TPACK level were determined as classroom teachers and teachers who work at the primary school level in the age range of 46-55.