Çorum ilinde basına yansıyan cinayetlerin değerlendirilmesi
Evaluation of murderes reflected in the press in Çorum
  1. Tez No: 767820
  2. Yazar: EBRU HATİCE DEMİRELLİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Biyoistatistik, Forensic Medicine, Biostatistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş ve Amaç: Dünya'da her 1 dakika da 1 kişi cinayet sonucu yaşamını kaybetmektedir. Dünya genelinde cinayete kurban giden mağdurların sayısı çatışmaların ve savaşların yaşandığı yerlerde yaşamını kaybedenlerin sayısından beş kat daha fazladır. Bu çalışmada Çorum ilinde meydana gelen cinayet vakalarını çeşitli tanımlayıcılar bakımından saptayarak, demografik verileri ortaya koymak ve ortaya çıkan sonuçların analizi ile riskli durumları araştırmak amaçlanmıştır. Materyal ve Yöntem: Bu çalışmada yer alan veriler başta Çorum iline ait yerel gazeteler olmak üzere ülke genelinde yer alan diğer gazeteler de kullanılarak oluşturulmuştur. Çalışmamızdaki veriler 19 Nisan 2018 ve 3 Temmuz 2022 tarihleri arasında yer alan cinayet haberleri incelenerek, analiz edildikten sonra tasnif edilmiştir. Verilerinin değerlendirilmesinde, istatistiksel analizler SPSS (Versiyon 22.0, SPSS Inc., Chicago, IL, USA, Lisans: Hitit Üniversitesi) paket programı ile gerçekleştirilmiştir Bulgular: Çorum ilinde mağdur sayısının Çorum ili nüfusuna oranı, küresel çapta mağdur sayısının Dünya nüfusuna oranına göre düşüktür. Cinayet mağdurlarının büyük bir çoğunluğu erkektir. Mağdurların en yoğunlukta olduğu yaş grubu aralığı 10 ile 29 yaş aralığı iken faillerin en yoğun olduğu yaş grubu 30 ile 44 yaş aralığıdır. Cinayet vakalarının çoğu ateşli silah kullanılarak işlenmiştir. Husumetli olunan biri tarafından işlenen cinayet en çok işlenen cinayet nedenidir. Mağdurlar en fazla arkadaş ya da tanıdıkları tarafından öldürülmüşlerdir. Sonuç: Elde ettiğimiz verilerimizin sonuçlarına göre Çorum ilinde cinayet prevalansinin Dünya ortalamasının altında olduğu, erkeklerin kadınlara göre daha fazla cinayet işlediği ve daha fazla cinayete maruz kaldığı görülmüştür. Cinayet verilerinin analiz edilmesi ile risk durumların tespit edilerek önleyici tedbirler alınabileceği ayrıca adli merciler ile işbirliği yapılarak daha geniş veri elde edilenebileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: One person loses his life in each minute in the world. The number of the murdered is more than five times than the people who died in the regions in uhich wars cud battles occur worlvide. In this study, it is aimed to present thedemografic data and to search fort he risky cases with the analysis of the results by stating the murder cases happened in Çorum in terms of varicus descriptions. Materials and Methods: The data contained in this study have been formed by using both in newspapers in Çorum and newspapers around the country. The data in our study have been classified after analysize by examining the murder news. The statistical analysis have been substantiated with SPSS program (version 22.0, SPSS Inc. Chicago, IL, USA, the degree: Hitit University) in the examination of the data. Evidences: The rate of the victims in Çorum to the population of it is lower than the rate of the victims globally to the world. The big majiority of murdered are men. While the age range of the victims is about 10-29 ages, the age range of doers in about between 30-44 ages. The most of murder cases were comitted by usingfirearms. The murder comitted by one hostile is the most encountered reason. The victims were killed mostly by their friens or someone that is familiar with. The Result: According to the results of our data, it has been seen that the prevalence of murder in Çorum province is below the world average, men commit more murders than women and are exposed to more murders. We believe that by analyzing murder data, risk situations can be determined and preventive measures can be taken, and more extensive data can be obtained by collaborating with judicial authorities.