Isı borulu su ısıtıcı güneş kollektörü geliştirilmesi
Improvement of water heater solar collector using heat pipes
- Tez No: 76782
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÖZCAN ÜLTANIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi ISI BORULU SU ISITICI GÜNEŞ KOLLEKTORÜ GELİŞTİRİLMESİ OSMAN TOLGA YENİCE Ankara Üniversitesi. Fen Bilimleri Enstitüsü Tarım Makineleri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANTR 1998, 75 Sayfa. Jüri : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTAN1R Prof. Dr. Musa AYİK Prof. Dr. Ali BAŞÇETİNÇELİK Bu çalışmada ısı borulu güneş kollektörü geliştirilerek sıcak su elde edilmiştir. Isı borularının iki ucu. kapalı olup, içinde alkol taşınmaktadır. Alkol ısı borularının güneşi gören kısmında buharlaşmakta, depodaki kısmında buharın sıcaklığım suya vererek yoğuşmaktadır. İstenilen çalışma sıcaklık aralığına göre seçilen akışkanın boru içerisindeki sirkülasyonu ve çalışan ısı borularının kışın donma tehlikesi de ortadan kalkmaktadır. Yapılan çalışma seçici (selektif) yüzeyli doğal dolaşımlı güneş koîlektörleri ile karşılaştırılmış ve verim değerleri saptanmıştır. Alman sonuçlara göre bazı önerilerde bulunulmuştur. ANAHTAR KELİMELER : Isı Boruları, Güneş Koîlektörleri.
Özet (Çeviri)
m ABSTARCT Master Thesis IMPROVEMENT OF WATER HEATER SOLAR COLLECTORS USING HEAT PIPES OSMAN TOLGA YENİCE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Machinery Supervisor : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR 1998, 75 Page Jury : Prof. Dr. Mustafa Özcan ÜLTANIR Prof. Dr. Musa AYTK Prof. Dr. Ali BAŞÇETİNÇELİK In this study, hot water is obtained by adapting heat pipes to the solar collectors. After alcohol is put into heat pipes, two sides of heat pipes is closed. Alcohol is evaporate by solar heat flux in the evaporator region and condensed by giving its heat to the water which found in the water tank. Besides heat pipes are necessary used in winter without freezing cause of working fluid's chemical and physical properties. Solar collector using. heat pipes is compared with normal flat plate collector with copper selective surface and determined their efficiencies. According to the results some offers are presented. KEY WORDS : Heat Pipes, Solar Collectors.