En çok ekilen ham ve işlenmiş üç şekerpancarı (Beta vulgaris var. saccharifera l.) tohum çeşidinin tohumluluk değerlerinin tespiti ve karşılaştırılması
  1. Tez No: 76783
  2. Yazar: MEHTAP ULUPINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
I ÖZET Yüksek Lisans Tezi EN ÇOK EKİLEN HAM VE İŞLENMİŞ ÜÇ ŞEKERPANCARI (Beta vulgaris var. saccharifera L.) TOHUM ÇEŞİDİNİN TOHUMLUK DEĞERLERİNİN TESPİTİ VE KARŞILAŞTIRILMASI Mehtap ULUPINAR Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Dr. Celâl ER 1998, 49 sayfa Jüri : Prof Dr. Celâl ER Prof. Dr. Özer KOLSARICI Doç. Dr. Fikret AKINERDEM Bu araştırma, 1996 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş.'nin Tohum İşleme Fabrikası ve Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümü laboratuvarlarında yürütülmüştür. Araştırmanın amacı, Türkiye'de 1996 yılında en fazla ekilen KWS-Evita, KWS-Fiona ve KWS- Sonja genetik monogerm şekerpancarı çeşitlerinin fiziksel ve biyolojik değerlerinin karşılaştırılarak bu değerler açısından en üstün çeşidin ortaya konulmasıdır. Araştırmada laboratuvar numuneleri iki paralel olarak analiz edilmiş, laboratuvar denemeleri üç tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırma sonuçlarına göre, tohum gruplarının fiziksel değerleri ile biyolojik değerleri arasında genel olarak istatistiki bakımdan anlamlı bir korelasyon bulunamamış, dolayısıyla çimlenme ve sürme performansını fiziksel değerlere doğrudan bağlayabilecek bir neden sonuç ilişkisi kurulamamıştır. Yapılan tüm analizler, tohum çeşitinin çimlenme ve sürme performansının tohumun genotipine ve tohumun ilaçla muamele edilmesine bağlı olduğunu ortaya koymuştur. KWS-Evita, KWS-Fiona ve KWS-Sonja çeşitlerinin işlenmiş ve ilaçlanmış tohum partilerinin aynı çeşitin ham tohumlarına göre daha yüksek biyolojik değerlere sahip olduğu görülmüştür. ANAHTAR KELİMELER : Şekerpancarı, tohum, laboratuvar testleri, bin tohum ağırlığı, hektolitre ağırlığı, nem, fraksiyon, canlı tohum, cansız tohum, çimlenme hızı, çimlenme gücü, sürme hızı, sürme gücü.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Master Thesis DETERMINATION AND COMPARISON OF THE SEED VALUES OF THREE PROCESSED AND UNPROCESSED SUGAR BEET (Beta vulgaris var. saccharifera L.) SEED VARIETIES MOST SOWN IN TURKEY Mehtap ULUPINAR Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof.Dr. Celâl ER 1998, 49 pages Jury : Prof.Dr. Celâl ER Prof.Dr. Özer KOLSARICI Assoc.Prof.Dr. Fikret AKINERDEM This research has been conducted in 1996 at the Seed Processing Factory of the Turkish Sugar Factories Inc., and the laboratories of Department of Agronomy, Faculty of Agriculture, Ankara University. The purpose of the research has been to determine the superior seed type, with respect to physical and biological values, among KWS-Evita, KWS-Fiona, and KWS-Sonja genetic monogerm sugarbeet seeds, by comparing their physical and biological values. In the research, the laboratory tests have been replicated three, and the samples have been analysed in two parallels. The research has revealed that there has been no statistically significant correlation between the physical and biological values of the seedlots; thus, no causal relationship that could directly link the germination and emergence performances of the seedlots to their physical values could be established. All the analyses have pointed to the fact that the germination and emergence performance of the seed type depended heavily on the genotype of the varieties, and its treatment with pest and other harm control products. Treated seedlots of the KWS-Evita, KWS-Fiona, and KWS-Sonja have shown higher biological values than untreated seedlots of the same seed varieties. KEY WORDS: Sugarbeet, seed, laboratory tests, thousand seed weight, hectolitre weight, moisture, fraction, live seed, dead seed, germination speed, germination vigor, emergence speed, emergence vigor.