Sille (Selçuklu/Konya) ve çevresinin etnobotanik özellikleri
Ethnobotanic features of Sille (Selçuklu/Konya) and its surroundings
  1. Tez No: 767827
  2. Yazar: DİLEK KOLİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT EKİCİ, PROF. DR. OSMAN TUGAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, 2021-2022 yıllarında Sille'de (Konya) gerçekleştirilen etnobotanik bir araştırmadır. Çalışmanın amacı Sille'de yaşayan yerel halkın bitkileri günlük yaşamda etnobotanik açıdan hangi amaçlarla ve nasıl kullandıklarını belirlemektir. Yapılan çalışmada 43 familyaya ait 99 bitki taksonu belirlenmiştir. Etnobotanik özellikleri belirlenen bitkiler; gıda, tıbbi, hayvan yemi, el sanatları, boya, yakacak ve süs olarak belirlenmiştir. İçerdikleri bitki sayısına göre büyük familyalar sırayla Compositae (Asteraceae) 13, Rosaceae 13, Gramineae (Poaceae) 6, Labiatae (Lamiaceae) 4, Umbelliferae (Apiaceae) 3, Liliaceae 4 ve Malvaceae 4'tür. Lamiaceae, Asteraceae, Rosaceae ve Apiaceae tıbbi amaçlarla en fazla kullanılan familyalar olarak tespit edilmiştir. Çalışmada tıbbi bitkilerin kullanım değeri (UV) ve FIC değerleri hesaplanmıştır. Tıbbi bitkiler arasında UV değeri en yüksek (0,73) Thymus sipyleus Boiss. (sipil kekiği) olarak tespit edilmiştir. Tıbbi kullanımda en yüksek FIC değeri ise Akciğer hastalıkları (0,94) olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is related to etnobotany work realized at the Sille (Konya) Region between 2021-2022. The aim of this study is to determine what the purposes are and how the local people living in Sille use natural plants in terms of ethnobotany. In this study, 99 plant materials have been collected relevant in 43 families. Plants with ethnobotanical values are determined for food, medicinal plants, handicrafts, firewood, fodder, ornament, paint. The largest families according to the number of plant that in the research area are as follows: Compositae (Asteraceae) 13, Rosaceae 13, Gramineae (Poaceae) 6, Labiatae (Lamiaceae) 4, Umbelliferae (Apiaceae) 3, Liliaceae 4 and Malvaceae 4. Lamiaceae, Asteraceae, Rosaceae and Apiaceae were determined to be the most used families for medicinal purposes. In the study, use value (UV) and FIC values of medicinal plants were calculated. Among the medicinal plants, Thymus sipyleus Boiss. has the highest UV value (0.73). The highest FIC value in medical use was determined as Lung diseases (0.94).