COVİD-19 pandemisinin pediatrik yaş grubunda görülen miyokardite etkilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of myocardity of the COVİD-19 pandemic in the pediatric age group
  1. Tez No: 767826
  2. Yazar: GİZEM KULAKOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜLAL ÜLGER TUTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 193
Özet
Giriş ve Amaç: Miyokardit enfeksiyöz, otoimmun, toksik ve immun aracılı herhangi bir nedenle ortaya çıkan miyokard enflamasyonudur. En sık miyokardit nedeni viral enfeksiyonlardır. Klinik spektrumu asemptomatik veya hafif hastalıktan şiddetli kalp yetmezliği, refrakter aritmiler, kardiyojenik şok ve ani kardiyak ölüme kadar değişir. Olguların %30'unda dilate kardiyomiyopati gelişebilir. 8 Aralık 2019 tarihinde Çin'in Hubei eyaletinde başlayıp tüm dünyada pandemiye yol açan koronavirüs ailesinden SARS-CoV-2 olarak adlandırılan virüs ile enfekte kişilerde miyokardit vakaları bildirilmiştir. COVID-19 sırasında çocuklarda miyokardit gelişebilmekte ve enfeksiyondan ortalama 2-3 hafta sonra gelişen COVID-19'un nadir ancak ağır bir komplikasyonu olan MIS-C (Multisistem inflamatuar sendrom) de miyokardite neden olabilmektedir. 12 yaş üstü çocuklara uygulanmaya başlanan mRNA COVID-19 aşısı sonrası da istenmeyen yan etki olarak miyokardit geliştiği görülmüştür. Çalışmanın amacı, COVID-19 pandemisi öncesi ve sonrası miyokardit tanısı alan çocukların retrospektif olarak değerlendirilmesi; Pandemi öncesi ve sonrası miyokarditli çocukların klinik seyirlerini, miyokardit etiyolojilerini, laboratuvar bulgularını, tanısal testlerini, hastalık şiddetini, prognozu, tedavi uygulamalarını, yoğun bakım ihtiyacını karşılaştırmak, pandeminin çocuk yaş grubundaki hastalarda görülen miyokardite etkisinin saptanması ve yoğun bakıma yatış için risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmaya Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Kardiyoloji Servisinde 2017-2022 tarihleri arasında miyokardit tanısı ile yatışı yapılan 0-18 yaş arasındaki hastalar dahil edilmiştir.Hastaların sosyodemografik özellikleri, antropometrik verileri, hastaneye başvuru anı vital bulguları, başvuru yakınmaları, tanı öncesi hastalıkları, laboratuvar ve görüntüleme sonuçları, hastalık şiddeti ve prognozu, yoğun bakım ünitesi ihtiyacı, tedavi yöntemleri, morbidite ve mortalite verileri, yoğun bakım yatışı için risk faktörleri restrospektif olarak değerlendirildi. Ayrıca COVID-19 sonrası miyokardit tanısı alan hastalar, COVID-19 ilişkili, MIS-C ilişkili, COVID-19 (mRNA) aşısı ilişkili ve COVID- 19 ilişkisiz miyokardit olmak üzere 4 alt gruba ayrıldı; Bu 4 alt grup da kendi içinde karşılaştırılarak değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya 41'i erkek (%67), 20'si kız (%33) toplam 61 çocuk dahil edildi. Pandeminin başlangıcı olarak Aralık 2019 tarihi kabul edildi. Pandemi başlangıcından 2,5 yıl önce ve 2,5 yıl sonra miyokardit tanısı alan çocuk hastalar çalışmaya alındı; Toplam 61 hastanın 11'i (%18) pandemi öncesi, 50'si (%82) pandemi sonrası miyokardit tanısı alan hastalardı. COVID-19 öncesi ve sonrası miyokardit tanısı alan hasta grupları karşılaştırıldı. COVID-19 sonrası miyokardit tanısı alan 50 hastanın 6'sı (%12) COVID-19 ilişkili, 26'sı (%52) MIS-C ilişkili, 4'ü (%8) COVID-19 (mRNA) aşısı ilişkili ve 14'ü (%28) COVID-19 ilişkisiz miyokardit olarak değerlendirildi. COVID-19 öncesi ve sonrası hastalarda erkek cinsiyet hakimiyeti varken ortalama tanı yaşları arasında anlamlı fark saptanmadı. COVID-19 ilişkili grupta hastaların yaş grubu dağılımı, 0-2 yaş (%50) ve 12-18 yaş (%50) aralığı olarak bimodal dağılım gösterdi. MIS-C grubu hastaların yarısından fazlası (%76,9) 6 yaş üzerindeydi. COVID-19 aşısı uygulanan tüm hastalar ve COVID-19 ilişkisiz gruptaki hastaların yarısından fazlası 12 yaş üzerindeydi. Miyokardit tanısı aldıkları mevsimsel dağılım incelendiğinde COVID-19 öncesi hastaların mevsimsel dağılımında fark yokken, COVID-19 sonrası hastalar yaz dışındaki mevsimlerde daha ağırlıklı olarak tanı aldı. COVID- 19 sonrası hastaların başvuru anı vitallerinde kalp tepe atımı, solunum sayısı, vücut ısısı anlamlı daha yüksek, sistolik ve diastolik kan basıncı anlamlı daha düşük saptandı(p0,05). Pandemi sonrası grupta COVID-19 ilişkili 1 hastanın (%16,7) ve MIS-C tanılı 1 hastanın (%3,8) plazmaferez, COVID-19 ilişkisiz 1 hastanın (%7,1) CRRT ihtiyacı oldu. Pandemi öncesi ve sonrası hastaların ECMO ihtiyacı olmadı. Pandemi sonrası hastaların nazal oksijen desteği ve mekanik ventilasyon ihtiyacında artış olsa da anlamlı bir fark saptanmadı(p>0,05). Pandemi öncesi hastalarda nazal oksijen desteği ihtiyacı yokken pandemi sonrası COVID-19 ilişkili 1 hastada (%16,7) ve MIS-C tanılı 6 hastada (%23,1) nazal oksijen desteği ihtiyacı oldu. Pandemi öncesi 1 hastanın (%9,1) mekanik ventilasyon ihtiyacı olurken pandemi sonrası COVID-19 ilişkili 3 hastada (%50), MIS-C tanılı 8 hastada (%30,8) ve COVID-19 ilişkisiz 2 hastada (%14,3) mekanik ventilasyon ihtiyacı oldu. Pandemi öncesi entübe olan hasta yokken pandemi sonrası 5 hasta (%10) entübe olarak invaziv mekanik ventilasyon ihtiyacı oldu. Gruplar arasında anlamlı fark saptanmadı(p>0,05). Her iki grupta hayatını kaybeden hastamız olmadı. Yoğun bakım ünitesi ihtiyacının olası öngörücüleri olarak tanı yaşı, cinsiyet, lökosit sayısı, CRP, ESH, troponin-T, proBNP değişkenleri seçildi.
Özet (Çeviri)
Background and Objective: Myocarditis is myocardial inflammation that occurs due to any infectious, autoimmune, toxic and immune-mediated cause. The most common cause of myocarditis is viral infections. Its clinical spectrum ranges from asymptomatic or mild disease to severe heart failure, refractory arrhythmias, cardiogenic shock, and sudden cardiac death. Dilated cardiomyopathy may develop in 30% of cases. Myocarditis cases were reported in people infected with the virus called SARS-CoV-2 from the coronavirus family, which started in the Hubei province of China on 8 December 2019 and caused a pandemic all over the world. Myocarditis may develop in children during COVID-19, and MIS-C (Multisystem inflammatory syndrome), a rare but severe complication of COVID-19 that develops 2-3 weeks after infection, may also cause myocarditis. It has been observed that myocarditis develops as an undesirable side effect after the mRNA COVID-19 vaccine, which was started to be administered to children over the age of 12. The aim of the study was to retrospectively evaluate children diagnosed with myocarditis before and after the COVID-19 pandemic; To compare the clinical course, myocarditis etiologies, laboratory findings, diagnostic tests, disease severity, prognosis, treatment applications, intensive care needs of children with myocarditis before and after the pandemic, to determine the effect of the pandemic on myocarditis in pediatric patients and to evaluate the risk factors for hospitalization in the intensive care unit. Materials and Methods: Patients between the ages of 0-18 who were hospitalized with the diagnosis of myocarditis in the Pediatric Cardiology Service of Ege University Faculty of Medicine between 2017-2022 were included in this study. Sociodemographic characteristics of the patients, anthropometric data, vital signs at the time of admission to the hospital, complaints at admission, diseases before diagnosis, laboratory and imaging results, disease severity and prognosis, need for intensive care unit, treatment methods, morbidity and mortality data, risk factors for intensive care hospitalization. was evaluated. In addition, patients diagnosed with post-COVID-19 myocarditis were divided into 4 subgroups as COVID-19-associated, MIS-C-associated, COVID-19 (mRNA) vaccine-associated, and non-COVID-19-related myocarditis; These 4 subgroups were also compared within themselves and evaluated. Findings: A total of 61 children, 41 boys (67%) and 20 girls (33%), were included in the study. The date of December 2019 was accepted as the beginning of the pandemic. Pediatric patients diagnosed with myocarditis 2.5 years before and 2.5 years after the onset of the pandemic were included in the study; Of 61 patients, 11 (18%) were diagnosed with myocarditis before the pandemic and 50 (82%) after the pandemic. Groups of patients diagnosed with myocarditis before and after COVID-19 were compared. Of 50 patients diagnosed with post-COVID-19 myocarditis, 6 (12%) were COVID-19 related, 26 (52%) MIS-C related, 4 (8%) COVID-19 (mRNA) vaccine related, and 14 Two (28%) of them were evaluated as COVID-19 unrelated myocarditis. While there was a male predominance in patients before and after COVID-19, no significant difference was found between the mean age at diagnosis. The age group distribution of the patients in the COVID-19 related group showed a bimodal distribution as 0-2 years (50%) and 12-18 years (50%). More than half (76.9%) of the patients in the MIS-C group were over 6 years old. All patients who received the COVID-19 vaccine and more than half of the patients in the COVID-19 unrelated group were over 12 years of age. When the seasonal distribution of patients diagnosed with myocarditis was examined, there was no difference in the seasonal distribution of patients before COVID-19, while patients after COVID-19 were diagnosed more in seasons other than summer. Post-COVID-19 patients had significantly higher heart rate, respiratory rate, body temperature, and significantly lower systolic and diastolic blood pressures at the time of admission (p0.05). In the post-pandemic group, 1 patient (16.7%) with COVID-19 and 1 patient with MIS-C (3.8%) needed plasmapheresis, and 1 patient (7.1%) without COVID-19 needed CRRT. Before and after the pandemic, patients did not need ECMO. Although there was an increase in the need for nasal oxygen support and mechanical ventilation after the pandemic, no significant difference was found (p>0.05). While there was no need for nasal oxygen support in pre-pandemic patients, nasal oxygen support was needed in 1 patient (16.7%) with COVID-19 and 6 (23.1%) patients with MIS-C diagnosis after the pandemic. While 1 patient (9.1%) needed mechanical ventilation before the pandemic, 3 patients (50%) associated with COVID-19 after the pandemic, 8 patients (30.8%) with MIS-C and 2 patients (14%, who are not related to COVID-19) 3) he needed mechanical ventilation. While there were no patients who were intubated before the pandemic, 5 patients (10%) needed invasive mechanical ventilation after the pandemic. There was no significant difference between the groups (p>0.05). No patient died in either group. Age at diagnosis, gender, leukocyte count, CRP, ESR, troponin-T, proBNP variables were selected as possible predictors of intensive care unit need.