Mikroişlemci kontrollü alt ekstremite dış iskeleti tasarımı ve yapısal analizi
Design and structural analysis of a microprocessor-controlled lower extremity exoskeleton
  1. Tez No: 767830
  2. Yazar: ZEYNEP CANSU TÜRKSELÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADNAN AKKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Öncelikli kullanım alanı protez ve ortez sektörü olan dış iskelet sistemlerinin farklı alanlara uyarlanması çalışmaları her geçen gün geliştirilmektedir. Ortez sistemlerinde hedeflenen, felçli ya da kas faaliyetlerinde zayıflama görülen bireylere destek bir yapı oluşturulmasıdır. Dış iskelet sistemleri genel ifadeyle aktif ve pasif sistemler olarak gruplandırılır. Tamamen aktif olan mevcut sistemler, insan fizyolojisindeki tüm serbestlik derecelerini karşılamaya çalışan sistemlerdir. Ancak bu tarz donanıma sahip sistemler genellikle, ergonomik açıdan günlük kullanıma uygun olmayan hantal ve ağır sistemlerdir. Pasif sistemlerde motor, eyleyici, sensör vb. ekipmanlar bulunmaz; ulaşılmak istenen sonuç kullanıcının omurgasını korumaktır. Bu çalışmada ana hedef; kullanıcı eklemlerine binen yükü zemine ileterek, daha az eforla aynı işin yapılmasını sağlayan ve kullanıcı omurgasına destek olman bir alt ekstremite dış iskeleti geliştirmektir. Yöntem bölümünde tasarımın alt bölümleri detaylıca anlatılmış, tasarım ergonomik açıdan değerlendirilmiş ve statik yapısal analizler ile test edilmiştir. Çalışmanın amacı; uzun yürüyüşler ve montaj hattı çalışanları gibi aynı pozisyonda uzun süre beklenilmesi gereken işler sırasında yürüyüşün duruş evresine destek olmaktır.
Özet (Çeviri)
Studies on the adaptation of exoskeleton systems, which are primarily used in the prosthesis and orthotics sector, to different areas are being developed day by day. The aim of orthotic systems is to create a supportive structure for individuals with paralysis or weakening in muscle activities. Exoskeleton systems are generally grouped as active and passive systems. Active systems that exist today are systems that try to meet all degrees of freedom in human physiology. However, systems with such equipment are generally bulky and heavy systems that are not ergonomically suitable for daily use. In passive systems, motor, actuator, sensor, etc. equipment is not available; The desired result is to protect the user's spine. The main goal of this study is to develop a lower extremity exoskeleton that transmits the load on the user's joints to the floor, enables the same work to be done with less effort and supports the user's spine. In the method section, the sub-sections of the design are explained in detail, the design is evaluated ergonomically and tested with static structural analysis. Purpose of the study: To support the stance phase of walking during long walks and tasks that require a long wait in the same position, such as assembly line workers.