Sıçanlarda isotretinoin ile oluşturulan böbrek hasarında kurkuminden zengin zerdeçal ekstresi etkilerinin araştırılması
Effects of curcumin-RİCH turmeric extact on isotretinoin-induced kidney injury in RATS
- Tez No: 767835
- Danışmanlar: PROF. DR. YASİN BAYIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Ecz) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: İzotretinoin (IZOT) kullanımı böbrek ve diğer organlara yan etkisinden dolayı akne tedavisinde son basamak olarak bilinmektedir. Bu çalışmanın amacı IZOT ile oluşturulan böbrek hasarına karşı kurkuminden zengin zerdeçal ekstresinin (KZZE) koruyucu etkisinin böbrek hasarını gösteren oksidatif stres parametreleri ve rutin biyokimyasal parametreler üzerinden değerlendirilmektedir. Materyal ve Metot: 220-240 gr ağırlığındaki sıçanlara 30 gün boyunca gavaj yoluyla, tedavi gruplarına ve IZOT kontrol grubuna ayçiçek yağında çözülmüş 7,5 mg/kg/gün IZOT ve 50, 100, 200 mg/kg/gün kurkuminden zengin zerdeçal ekstresi uygulandı. 30. gün sıçanlara anestezi uygulandı, daha sonra kan ve böbrek dokuları alındı. Kanda kan üre nitrojeni (BUN) ve kreatinin (KRT) seviyesi, böbrek dokusunda ise SOD, GSH ve MDA seviyeleri belirlendi. Bulgular: Çalışma sonunda IZOT uygulanan grup sağlıklı kontrol grubuna göre kan BUN, KRT ve böbrek MDA seviyesinde artış, SOD ve GSH seviyelerinde ise azalma tespit edilmiştir. (KZZE+IZOT) 50, 100 ve 200 mg/kg/gün gruplarında ise her üç dozda da istatistiksel olarak BUN, KRT ve SOD, GSH ve MDA seviyelerinde koruyucu etki göstermiştir. Tek başına ayçiçek yağı verilen sağlıklı gruplarda herhangi bir fark görülmemiş ama tek başına KZZE verilen gruplardan alınan numunelerde sadece SOD ve GSH da istatistiksel olarak anlamlı bir yükseliş görülmüş, geri kalan gruplarda ise herhangi bir fark gözlemlenmemiştir. Sonuç: İzotretinoin tedavisi ile oluşan böbrek hasarında yan etkilerin giderilmesinde kurkuminden zengin zerdaçal ekstresinin koruyucu etkisi, onu bitkisel ilaç olarak düşündürebilir.
Özet (Çeviri)
Aim: The use of isotretinoin (ISOT) is known as the last step in treatment due to its side effects on the kidneys and other organs. The aim of this study was to evaluate the protective effect of curcumin-rich turmeric extract (CRTE) against kidney damage caused by isotretinoin based on oxidative stress parameters and routine biochemical parameters indicating kidney damage. Material and Method: Weighing 220-240 gr gavage to rats for 30 days, the treatment groups and the control group dissolved in sunflower oil ISOT 7.5 mg/kg/day ISOT 50, 100, 200 mg/kg/day extract of turmeric from rich kurkumi was performed. after 30 days, the mice were anesthetized, and then kidney tissues and blood were taken. The experiment was terminated by euthanasia. Finally, BUN and creatinine levels of the blood and SOD, GSH and MDA levels in the kidney tissue were determined. Results: At the end of the study, BUN, creatine levels and kidney MDA levels increased and SOD and GSH levels decreased in the isotretinoin group compared to the healthy control group. (CRTE+ISOT) in the 50, 100 and 200 mg/kg/day groups, on the other hand, showed a statistically BUN, creatinine and SOD, GSH and MDA levels, especially in the group with 200 mg/kg/day at all three doses. There was no difference in the groups given CRTE and sunflower oil. Conclusion: The protective effect of curcumin-rich turmeric extract in eliminating the side effects of kidney damage caused by isotretinoin therapy may suggest it as a herbal medicine.