Sıçanlarda isotretinoin ile oluşturulan over hasarında kurkuminden zengin zerdeçal ekstresi etkilerinin araştırılması
Investigation of the effects of curcumin-rich turmeric extract on ovarian damage caused by isotretinoin in rats
- Tez No: 805287
- Danışmanlar: PROF. DR. ABDULMECİT ALBAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Çalışmamızın amacı isotretinoin (İSO) ile oluşturulan over hasarına karşı kurkuminden zengin zerdeçal ekstresinin (KZZ) koruyucu etkisini over hasarını gösteren rutin biyokimyasal ve oksidatif stress parametreleri üzerinden değerlendirmektir.Çalışma sonunda İSO uygulanan grup sağlıklı kontrol grubuna göre MDA, serum FSH ve LH seviyelerinde artış, progesteron, estradiol, SOD ve GSH seviyelerinde ise azalma tespit edilmiştir. KZZ 50, 100 ve 200 mg/kg gruplarında ise İSO grubuna göre doz artışına paralel olarak her üç doz özellikle 200 mg/kg olan grupta istatitistiksel olarak anlamlı bir şekilde FSH, LH, progesteron, estradiol, SOD, GSH ve MDA seviyelerinde koruyucu etki göstermiştir. Kontrol grubu olarak belirlenen sadece KZZ ve ayçiçek yağı verilen gruplarda ise herhangi bir fark görülmemiştir. Sonuç: İSO ile oluşturulan over hasarında kurkuminden zengin zerdaçal ekstresi koruyucu etkisini göstererek yan etkilerin giderilmesinde bitkisel ilaç olarak düşünebilir.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to evaluate the protective effect of curcumin-rich turmeric extract (CZZ) against ovarian damage induced by İSO (ISO) through routine biochemical and oxidative stress parameters showing ovarian damage.At the end of the study, an increase in MDA, serum FSH and LH levels, and a decrease in progesterone, estradiol, SOD and GSH levels were detected in the group treated with ISO compared to the healthy control group. In the CZZ 50, 100 and 200 mg/kg groups, in parallel with the dose increase compared to the ISO group, all three doses, especially in the 200 mg/kg group, showed a statistically significant protective effect on FSH, LH, progesterone, estradiol, SOD, GSH and MDA levels.No difference was observed in the groups that were given only KZZ and sunflower oil, which were determined as the control group. Conclusion: Curcumin-rich turmeric extract can be considered as a herbal medicine in eliminating side effects by showing its protective effect in ovarian damage caused by ISO.