Forecasting brent oil futures prices using machine learning
Yapay öğrenme kullanarak brent petrol vadeli işlem fiyatlarını öngörüleme
- Tez No: 767852
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN TÜRKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Koç Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Özellikle likit mallar veya varlıklar için son derece karlı ticaret ve yatırımlara yol açan fiyat verileri başta olmak üzere, stratejiyi ve gelecekteki karlı ticari operasyonları tanımlamak için doğru tahmin gereklidir. Bu tez projesi, başarılı finansal ve satış tek değişkenli veri zaman serisi tahmin modellerini araştırır ve Brent Ham Petrol Vadeli İşlemleri fiyatının tahmininde çeşitli yöntemler uygularken, üç ana bölümden oluşan uygun bir veri analizi sürecini öneren ayrıntılı bir şekilde analiz eder: veri incelemesi , model değerlendirme ve sonuç analizi. Bu veri analizi süreci, verilerin altında yatan meta hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmak, tahmin modellerini test etmek, karar vermek, ilgili veriler hakkında çıkarımlarda bulunmak vb. için herhangi bir veriye uygulanabilir. Daha sonra tahmin yöntemlerinin performansı aşağıdakilere göre değerlendirilir. aşağıdaki hata ölçümleri: Ortalama Mutlak Hata (MAE), Ortalama Mutlak Yüzde Hatası (MAPE), Ortalama Kare Hatası (RMSE) ve İzleme Sinyali. Bir dizi tahmin modeli kullanılır: Statsmodel kütüphanesine göre Hareketli Ortalama, manuel olarak kodlanmış Hareketli Ortalama, Holt's Metodu, Holt's Winters Metodu, Uzun Vadeli Kısa Bellek, Oto-regresif Entegre Hareketli Ortalama (ARIMA), Mevsimsel Oto-regresif Entegre Hareketli Ortalama (SARIMAX), Statsmodel kütüphanesi ile Basit Üstel Düzeltme, manuel olarak kodlanmış Basit Üstel Düzeltme, 2 gizli katmana sahip Derin Sinir Ağı, Destek Vektör Regresyonu, Kth En Yakın Komşular Regresyonu.
Özet (Çeviri)
Accurate forecasting is needed to define strategy and profitable future business operations, particularly of price data which leads to highly profitable trades and investments especially for liquid goods or assets. This thesis project researches successful financial and sales univariate data time-series forecasting models, and applies various methods in the forecasting of Brent Crude Oil Futures price while analyzing in a detailed way which proposes a proper data analysis process which involves three main parts: data examination, model evaluation and result analysis. That data analysis process can be applied to any data in order to have detailed information about the underlying commodity of the data, test forecasting models, make decisions, make inferences about related data, etc. The performance of the forecasting methods is then evaluated according to the following error measures: Mean Absolute Error (MAE), Mean Absolute Percentage Error (MAPE), Root Mean Square Error (RMSE) and Tracking Signal. A number of forecasting models are used: Moving Average by Statsmodel library, manually coded Moving Average, Holt's Method, Holt's Winters Method, Long Term Short Memory, Auto-regressive Integrated Moving Average (ARIMA), Seasonal Auto-regressive Integrated Moving Average (SARIMAX), Simple Exponential Smoothing by Statsmodel library, manually coded Simple Exponential Smoothing, Deep Neural Network with 2 hidden layers, Support Vector Regression, Kth Nearest Neighbors regression.