To investigate the potential of Bacillus spp. on salt stress tolerance of the maize (Zea mays L.) seedlings via seed bio-priming application
Bacillus Spp.'lerin mısır bitkisi fidelerinin tuz stresi toleransı üzerindeki potansiyelinin tohum biyo-priming uygulaması ile araştırılması
  1. Tez No: 767870
  2. Yazar: TAHA YUNUS KAHRİMAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA AYDINOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Genetik, Biology, Biotechnology, Genetics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, tuz stresi altında yetiştirilen mısır fidesi üzerinde Bacillus spp'nin bitki büyümesini teşvik edici potansiyelinin araştırılmasıdır. Bu nedenle Mısır Araştırma Enstitüsü'nden (Sakarya/Türkiye) 7 farklı mısır (Zea mays L.) hibriti B. pumilus, B. licheniformis ve B. coagulans ile inoküle edilmiş ve bu bio-priming uygulaması sonucu tuz stresine cevapları morfolojik, fizyolojik ve transkripsiyonel seviyede gözlenmiştir. Yedi mısır hibriti arasından, tuzlu koşullara dayanma kabiliyeti ve çimlenme verimliliği nedeniyle Sasa156 seçildi. Deneyler, sera ve bitki yetiştirme odası olmak üzere iki farklı ortamda gerçekleştirilmiştir. Sera deneylerinin ardından araştırma, bitki yetiştirme odasının içine taşınmış ve üç tuz konsantrasyonu arasından 150mM NaCl'ye karar verilmiştir. B. licheniformis'in (P24) diğer uygulamalar olan B. pumilus ve B. coagulans'a göre yaş kök ağırlığını (RFW) ve yaş gövde ağırlığını (SFW) arttırdığı gözlendi. Katalaz (CAT) ve askorbat peroksidaz (APX) aktivitesi, B. licheniformis inokulasyonu ile önemli ölçüde arttı. İncelenen tüm miRNA'ların ekspresyon seviyeleri, P24 ile inoküle edilen bitkilerde artış göstermiştir fakat MiR160 ekspresyonu, B. licheniformis inoküle edilmiş mısır köklerinde çok önemli ölçüde artmıştır. Sonuç olarak, Bacillus spp.'lerin bitki büyümesini tuz stresi altındayken teşvik etme potansiyeli gösterilmiş ve miRNA genlerinin mısır tohumlarının bio-priming uygulaması sonucu fidelerin tuz stresine verdikleri cevap sırasında miRNA genlerinin düzenleyici rolleri aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this study was to investigate the growth-promoting potential of Bacillus spp. on maize (Zea mays L.) plant grown under saline conditions at the seedling stage. Therefore, 7 different maize hybrids from the Maize Research Institute (Sakarya/Turkey) were inoculated with B. pumilus, B. licheniformis and B. coagulans and their salt stress responses as a result of this bio-priming application were screened at morphological, physiological and transcriptional level. Among 7 maize hybrids, Sasa156 was chosen due to its capability of enduring saline conditions and its germination efficiency. The experiments were performed in two environments: a greenhouse and a plant growth chamber. Following the greenhouse experiments, the research was moved inside the plant growth chamber, and 150mM NaCl was decided from among the three salt concentrations. It was observed that B. licheniformis (P24) increased the root fresh weight (RFW) and shoot fresh weight (SFW) compared to other treatments. Catalase (CAT) and ascorbate peroxidase (APX) activity were significantly increased with B. licheniformis inoculation. All studied miRNAs were upregulated with P24 inoculation, but miR160 was significantly up-regulated in B. licheniformis inoculated maize roots. As a result, the plant growth-promoting potential of Bacillus spp. under saline conditions has been shown and regulatory roles of miRNA genes during salt stress response of maize seedlings after seed bio-priming application were elucidated.