Filipinler'de deniz yosunu yetiştiriciliğinde ice-ice hastalığı ve deniz çayırının (thalassia hemprichii) biyogübre olarak kullanımının araştırılması
Investigation of ice-ice disease and the use of seagrass wrack (thallasia hemprichii) as biofertilizer in seaweed farming in the philippines
- Tez No: 959413
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL TERZİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
İce-ice hastalığı deniz yosunu yetiştiriciliğinde üretimi olumsuz yönde etkileyerek ciddi tehdit oluşturmaktadır. Bu tez çalışması, deniz yosunu yetiştiriciliğinde ice-ice hastalığının dinamiklerini anlamayı, deniz çayırı birikintilerinin (atıkları) biyolojik gübre olarak kullanım alternatifini değerlendirmeyi, mikrobiyal ilişkileri araştırmayı ve besin değerleri üzerindeki etkilerini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Bu amaç doğrultusunda 12 ay boyunca kurak ve ıslak mevsimde olmak üzere sığ ve derin su çiftliklerinde (toplam 12 adet çiftlik) aylık örneklemeler gerçekleştirilmiştir. Yapılan bu araştırma, ice-ice hastalığı prevalansının kurak mevsimde ve derin su çiftliklerinde daha yüksek olduğunu ortaya koymuştur. Kappaphycus striatus, K. alvarezii'den daha fazla ice-ice lekesi uzunluğu göstermiştir. Mevsim, tür ve derinlik arasında bir etkileşim tespit edilmemiştir. Çoğu fizikokimyasal ve meteorolojik parametre (sıcaklık, tuzluluk, pH, su akıntı hızı, rüzgar hızı, fosfat, nitrat, nitrit) ile bir korelasyon olmamasına rağmen, amonyum seviyeleri ile ice-ice hastalığı şiddeti (leke sayısı ve uzunluğu) arasında ters bir korelasyon bulunmuştur. Aylık yağış, ice-ice hastalığı şiddeti ile pozitif bir korelasyon göstermiştir. Kappaphycus striatus için bir biyolojik gübre olarak deniz çayırı birikintilerinin (Thallasia hemprichii) özütünün çeşitli konsantrasyonlarda (0, 9, 18, 27 mL L−1) test edilmesi, 15, 30 ve 45 gün sonra deniz yosunu büyümesi, ice-ice hastalığı prevalansı veya şiddeti ya da azot alımı üzerinde belirgin bir etki göstermezken karagenan jel gücü de etkilenmemiştir. Bununla birlikte, en yüksek deniz çayırı atığı özütü konsantrasyonu (27 mL L−1) 45 gün sonra karagenan verimini önemli ölçüde artırmıştır. Heterotrofik deniz bakterileri ve deniz kaynaklı mantarlar bolluğunun ice-ice hastalığı ile ilişkisi üzerine yapılan bu araştırmada, mevsim, sağlık durumu ve türe göre önemli farklılıklar ortaya koymuştur. İce-ice hastalığı olan deniz yosunu K. alvarezii'de heterotrofik deniz bakterileri bolluğu kurak mevsimde daha yüksek bulunmuştur. Deniz kaynaklı mantar bolluğu da K. alvarezii'de ve enfekte deniz yosunlarında daha yüksek seviyeler göstermiş, ancak mevsimsel bir değişiklik gözlenmemiştir. Tespit edilen heterotrofik deniz bakteri suşları arasında Bacillus infantis, Pseudomonas sp., Cytobacillus firmus, C. oceanisediminis, C. pseudoceanisediminis, Stutzerimonas nitrititolerans, Enterobacter cloacae, Staphylococcus arlettae, Bhargavaea beijinensis ve C. horneckiae yer almıştır. İki deniz kaynaklı mantar türü, Porogramme epimiltina ve Aspergillus luchuensis, tanımlanmıştır. Bu bulgular, Staphylococcus arlettae ve Porogramme epimiltina'nın ice-ice hastalığının gelişiminde önemli bir rol oynadığını, kurak mevsimde potansiyel olarak kötüleştiğini ve K. alvarezii'nin daha duyarlı göründüğünü göstermektedir. K. alvarezii, K. striatus ve Eucheuma denticulatum analizleri, ice-ice hastalığının çoğu makro besin maddesi (protein, kül, toplam yağ, lif, karbonhidratlar) üzerinde sınırlı bir etkisi olduğunu göstermiştir. Nem ve tuz içeriği türe göre değişmekle birlikte ice-ice hastalığından etkilenmemiştir. Önemli bir bulgu, ice-ice hastalığı bulaşmış deniz yosunlarında elaidik asit (bir trans yağ asidi) seviyelerinin artması olup, tüketiciler için potansiyel sağlık endişeleri yaratmaktadır. Bu çalışmalar, ice-ice hastalığına karşı hedefe yönelik azaltma stratejileri geliştirmek için kritik bilgiler sağlamakta, mevsime ve türe özgü yaklaşımların gerekliliğini vurgularken, etkilenen deniz yosunu ürünleri için potansiyel gıda güvenliği hususlarına da dikkat çekmektedir.
Özet (Çeviri)
Ice-ice disease significantly threatens eucheumatoid seaweed production. This research aimed to understand ice-ice disease dynamics, evaluate a bio-fertilizer alternative, investigate microbial associations, and assess nutritional impacts. A 12-month monitoring revealed ice-ice disease prevalence was higher in the dry season and in deep-water farms. Kappaphycus striatus showed greater ice-ice spot length than K. alvarezii. No interaction between season, species, and depth was found. While most physicochemical and meteorological parameters (temperature, salinity, pH, water current velocity, wind speed, phosphate, nitrate, nitrite) showed no correlation, an inverse correlation existed between ammonium levels and ice-ice disease intensity (spot number and length). Monthly rainfall positively correlated with ice-ice disease intensity. Testing seagrass wrack (Thallasia hemprichii) extract as a bio-fertilizer for K. striatus at various concentrations (0, 9, 18, 27 mL L−1) showed no notable impact on seaweed growth, ice-ice disease prevalence or intensity, or nitrogen assimilation after 15, 30, and 45 days. Carrageenan gel strength was also unaffected. However, the highest seagrass wrack extract concentration (27 mL L−1) significantly increased carrageenan yield after 45 days. Investigations into heterotrophic marine bacteria and marine-derived fungi in relation to ice-ice disease revealed significant variations based on season, health status, and species. Heterotrophic marine bacteria abundance was higher in the dry season, in K. alvarezii, and in ice-ice disease-infected seaweeds. Marine-derived fungi abundance also showed higher levels in K. alvarezii and infected seaweeds, but no seasonal variation. Identified heterotrophic marine bacterial strains included Bacillus infantis, Pseudomonas sp., Cytobacillus firmus, C. oceanisediminis (2 strains), C. pseudoceanisediminis, Stutzerimonas nitrititolerans, Enterobacter cloacae, Staphylococcus arlettae, Bhargavaea beijinensis, and C. horneckiae. Two marine-derived fungi species, Porogramme epimiltina and Aspergillus luchuensis, were identified. These findings suggest S. arlettae and P. epimiltina play a crucial role in ice-ice disease development, potentially exacerbated during the dry season, with K. alvarezii appearing more susceptible. Analysis of K. alvarezii, K. striatus, and Eucheuma denticulatum indicated that ice-ice disease had limited impact on most macronutrients (protein, ash, total fat, fiber, carbohydrates). Moisture and salt content varied by species but were unaffected by ice-ice disease. A significant finding was increased levels of elaidic acid (a trans fatty acid) in ice-ice disease-infected seaweeds, raising potential health concerns for consumers. These studies provide critical insights for developing targeted mitigation strategies against ice-ice disease, emphasizing the need for season- and species-specific approaches, while also highlighting potential food safety considerations for affected seaweed products.