Fluor içeren yeni benzo (c) cinnolin türevlerinin sentezi ve yapılarının aydınlatılması
Syntheses and structural identifications of new benzo [c] cinnoline derivatives containing fluorine
  1. Tez No: 76789
  2. Yazar: MEHMET SELAMİ AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu çalışmada fluor içeren yeni benzo[c]cinnolin türevleri sentezlendi ve yapıları spektroskopik yöntemler kullanılarak aydınlatıldı. Bu çalışmada 2- fluor -1- nit- robenzo[c]cinnolin, 3,8- difluor -4-nitrobenzo[c]cinnolin ve 4 - amino- 1-nitroben- zo[c]cinnolin ilk kez sentezlendi. 2-Aminobenzo[c]cinnolin den çıkarak Schiemann reaksiyonu ile 2-fluorbenzo[c]cinnolin sentezlendi. 3,8-difluorbenzo[c]cinnolin; 4,4' - difluor - 2,2' -dinitrobifenilin LiAIH4 ile indirgenmesinden elde edildi. 2- Fluor benzo[c]cinnolin ve 3,8- difIuorbenzo[c]cinnolinin oda sıcaklığında dum. HN03 der. H2S04 (1:1) ile reaksiyonundan sırasıyla 2-fluor - 1 - nitro ben- zo[c]cinnolin ve 3,8- difluor - 4-nitrobenzo[c]cinnolin sentezlendi. 4-Amino-l-nit- robenzo[c]cinnolin, l-nitrobenzo[c]cinnolinin bazik ortamda hidroksilamin hid roklorür ile aminasyon reaksiyonundan elde edildiANAHTAR KELİMELER: Benzo[c]cinnolin, fluorlama, TBAF, nitrolama, aminasyon
Özet (Çeviri)
This Msc Thesis involves the senteses of new fluoro benzo [c] cinnoline derivatives containing fluorine, and the structure of these compounds have been identified by using spectral data. İn this work, 2-fluoro-l-nitrobenzo[c]cinnoline 3,8-difluoro-4- nitrobenzo[c]cinnoline and 4-amino-l-nitrobenzo[c]cinnoline were synthesised. 2- Aminobenzo[c]cinnoline was converted into 2-fIuorobenzo[c]cinnoline by Schie mann reaction. On the other hand, 3,8-difluorobenzo[c]cinnoline was obtained from the reductive cyclisation 2,2-dinitrobiphenyl with LiAIH4. The nitration re action of 3,8- difluorobenzo[c]cinnoline and 2-fluoro benzo[c]cinnoline in the mix ture of fuming HN03 and concentrated H2S04 (1:1) gave 2-fluoro-l-nitro ben- zo[c]cinnoIin and 3,8-difluoro-4-nitrobenzo[c]cinnoline respectively. 4-Amino 1- nitrobenzo[c]cinnoline was prepared from the amination of l-nitrobenzo[c]cinno- line hydroxylamine hydrochloride in basic media. KEY WORDS: Benzo[c]cinnoline, fluorination, TBAF, nitration, amination.